YEHA | Yerel Haber Ajansı

Yerelden Dünyaya

12 sanık hakim karşısında 12 sanık hakim karşısında
Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza mahkemesinde devam eden FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi suçlarından 12 sanığın yargılanmasına devam edildi. 12 sanık hakim karşısında

Haklarındaki suçlamaları ve iddiaları kabul etmeyen sanıklar, berat ve tahliyelerini istedi. Tutkulu sanık Bayram Sayın’ın duruşması 23 Kasım 2017 tarihine ertelenirken, tutuksuz sanıklar Ufuk Atasoy Yaman’a berat, Nazlı Türk’e ise 6 yıl 3 ay ceza vererek tahliyesine karar verdi. Diğer tutuklu sanıklar Veli Kesmeci 9 yıl, Akif Özkılınç 9 yıl 4 ay 15 gün, Mehmet Yaman 11 yıl 3 ay, Okan Solak 9 yıl, Abdullah Küçük 10 yıl 6 ay, Süleyman Taşgetiren 9 yıl 9 ay, Ercan Özeren 9 yıl 6 ay, İsmail Unvan 9 yıl ve Recai Dönmez 10 yıl 6 ay ceza verildi.

ÇOCUĞUMU HALEN GÖREMEDİM

FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyeliği suçundan yargılan Veli Kesmeci’de suçlamaları kabul etmediğini söyledi. 404 gündür tutuklu olduğunu hatırlatan tutuklu sanık Kesmeci, “Uzun bir süredir tutukluyum. Cezaevinde iken çocuğum oldu ve henüz onu göremedim. Maddi ve manevi olarak da ailem kötü durumdadır. Bütün suçlamaları kabul etmiyor ve beratimi istiyorum” dedi. Mahkeme heyeti sanık Kesmeci’nin savunmasının ardından karar için ara verdi. Mahkeme heyeti aranın ardından sanık Kesmeci’ye 9 yıl ceza verilmesine karar verdi.

HAİN DEĞİLİM

Sandıklı ilçesinde FETÖ’ye bağlı olduğu iddia edilen ve KHK ile kapatılan Özel Sandıklı Eğitim A.Ş.’nin yüzde 12 ortaklarından tutuklu sanık Akif Özkılınç’ta FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi suçlaması ile hakim karşısına çıktı. Hiçbir suçlamayı kabul etmediğini yaptığı savunmasında dile getiren Özkılınç, ByLock içeriklerinde suç teşkil edecek bir şeyin bulunmadığını anlattı. Özkılınç, “Suç işleme kasti ile eyleme girmedim. Sadece şirket ortaklığım var. Devletimi, milletimi ve bayrağımı seviyorum. Hain değilim. ByLock ile alakalıda her hangi bir şeyim yoktur. Suçlamaları ve iddiaları kabul etmiyorum. Tahliyemi veya beratimi istiyorum” dedi. Mahkeme heyeti de sanık Özkılınç’ın savunmasının ardından kararını açıkladı. Mahkeme heyeti sanık Özkılınç’a 9 yıl 3 ay ceza verilmesine karar verdi.

ESKİ BAŞKAN EŞİ İLE YARGILANDI

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde (AKÜ) Nöroloji Anabilim dalı başkanı iken mesleğinden ihraç edilen tutuklu sanık Prof. Dr. Mehmet Yaman, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi suçundan eşi tutuksuz sanık Ufuk Atasoy Yaman ile birlikte hakim karşısına çıktı. Sanık avukatlarının mahkeme savcısının mütalaasına karşı savunma yaptı.

CEMAATE ZITIZ

Daha sonra mahkeme başkanı tutuksuz sanık Ufuk Atasoy Yaman’a karar öncesi son sözlerini sordu. Banka Asya’ya talimat üzerine para yatırmadığını para yatırıp yatırılmayacağına eşinin karar verdiğini söyleyen tutuksuz sanık Ufuk Atasoy Yaman, yetiştiği kültür ortamının ve yaşantısının FETÖ yapısı ile zıt olduğunu dile getirdi. Tutuksuz sanık Ufuk Atasoy Yaman suçlamaları kabul etmeyerek beratini talep etti.

EŞİMİN HABERİ YOK

Eşi tutuksuz sanık Ufuk Atasoy Yaman’ın ardından duruşmada konuşan tutuklu sanık Mehmet Yaman ise Banka Asya’ya dışarıdan para yatırma işlemi yapmadıklarını, daha önceki bin gram altın hesabından 500 gramı bozdurarak Türk lirasına çevirdiklerini anlattı. Yapılan bu işlemden eşinin haberi olmadığını dile getiren Yaman, suçsuz olduğunu ve bu yapı ile hiçbir alakasının bulunmadığını ifade etti. Sanık savunmalarının ardından mahkeme heyeti tutuksuz sanık Ufuk Atasoy Yaman’ın beratine ve tutuklu sanık Mehmet Yaman’a da 11 yıl 3 ay ceza verdi.

BEN ASLA ÖRGÜT ÜYESİ DEĞİLİM

KHK ile AKÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim iken mesleğinden ihraç edilen tutuklu sanık Prof. Dr. Okan Solak, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi olmadığını savundu. “Benim kumaşımda terör örgütü üyesi çıkmaz. Çıksa çıksa vatan, millet ve bayrak sevdalısı çıkar” diyerek duruşmada kendisini savunan Solak, suçlamaları asla kabul etmediğini dile getirdi. Eski AKÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Altuntaş döneminde Başhekim Yardımcısı olduğunu, şuan ki Rektör Mustafa Solak göreve gelince istifasını istediğini anlatan tutuklu sanık Solak, yeniden çağrılarak başhekim yardımcısı yapıldığını, daha öncesinde aynı görevde bulunduğunu dile getirdi. Rektör Mustafa Solak döneminde başhekim yardımcısı yapıldığı yönündeki ithamların yanlış olduğunu söyleyen tutuklu sanık Okan Solak, işine bağlı bir insan olarak görev yaptığını, bu nedenle cemaat veya bu tür yapılarla alakasının olmadığını dile getirdi. Terör örgütü üyesi olmadığını yenileyen Solak, beratini ve tahliyesini istedi. Mahkeme heyeti sanık Solak’a 9 yıl ceza verdi.

BENİM İLE ALAKALI HİÇ BİR ŞEY SÖYLEMEDİ

AKÜ Rektör Yardımcılığı görevinde bulunan ve daha sonra emekliye ayrıldıktan sonra FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi suçlaması ile tutuklanan Prof. Dr. Süleyman Taşgetiren’de 2. Ağır Ceza mahkemesinde hakkındaki suçlamalara cevap vererek kabul etmedi. Örgüt üyesi olmadığını ve içerisinde bulunmadığını anlatan tutuklu sanık Taşgetiren, üniversite imamı olduğu söylenilen Serkan E.’nin kendisi hakkında ifadesinin bulunmadığını hatırlattı. Taşgetiren, “Eğer ben örgüt içerisinde olsaydım Serkan E. ismimi söyledi. Rektör Yardımcısı gibi birisini unutması mümkün değil. Burada görülüyor ki benimle alakalı bir söylemi yok. Üniversiteden emekli olduktan sonra Orhangazi Üniversitesinde çalışmaya başladım. Benim bu yapı ile hiçbir alakam yok” dedi.

ADAY OLMAYI DÜŞÜNMÜŞTÜM

Hakkında tanıklık eden İrfan U.’nun yalan beyanda bulunduğunu söyleyen tutuklu sanık Süleyman Taşgetiren, “Rektör adayı olmayı düşünüyordum. Bu nedenle tüm öğretim görevlisi ve üyeleri ile aram çok iyiydi. Onların evine gidiyor ve onlarda benim evime geliyordu. Çünkü aday olacağım için aramı iyi tutmaya çalışıyordum. Sohbet toplantısı yapmıyorduk. Yine söylüyorum tanık İrfan U. hakkında yanlış beyanda bulunuyor” diye konuştu. Mahkeme heyeti sanık Taşgetiren’in savunmasının ardından karar için ara verdi. Mahkeme heyeti Taşgetiren’e 9 yıl 9 ay ceza verdi.

14 AYDIR TUTUKLUYUM

FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi suçlaması ile yargılanan ve mahkemeye SEGBİS üzerinden bağlanan tutuklu sanık İsmail Unvan, terör örgütü üyesi suçlamasını kabul etmediğini 14 aydır tutuklu olduğunu belirtti. Şeker hastası olduğunu ilaçlarını alamadığını iddia eden tutuklu sanık Unvan, tedavi görmesi gerektiğini söyledi. Tutuklandığında kızının 1 yaşında olduğunu aradan geçen 14 ay içerisinde kızının kendisini tanımadığını ileri süren Unvan, beratini veya tahliyesini talep etti. Mahkeme heyeti tutuklu sanık Unvan’a 9 yıl ceza verdi.

admin

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir