YEHA | Yerel Haber Ajansı

Yerelden Dünyaya

20 bin çocuğa trafik bilinci konusunda eğitim verildi 20 bin çocuğa trafik bilinci konusunda eğitim verildi
İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü tarafından 20 bin ilkokul öğrencisine ‘Ailemin ve Ülkemin Trafik Polisiyim” Projesi kapsamında... 20 bin çocuğa trafik bilinci konusunda eğitim verildi

Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince 20 bin ilkokul öğrencisine ‘Ailemin ve Ülkemin Trafik Polisiyim” Projesi kapsamında eğitim verildi.

2010 yılından itibaren uygulanan “Ailemin ve Ülkemin Trafik Polisiyim Projesi” ile Afyonkarahisar il merkezi polis sorumluluk sahasındaki 20 bin ilkokul birinci sınıf öğrencisine proje kapsamında eğitim verildi.
Proje kapsamında erken yaşlarda başlayan trafik eğitiminin, çocukların doğru ve güvenli davranış modellerini öğrenmesi, bunların benimsenip hayat tarzı haline getirilmesi açısından etkili olması sağlanıyor.
Konuyla ilgili olarak Afyonkarahisar Valiliğinden yapılan açıklamada, bilgi ve beceriler ne kadar küçük yaşlarda öğrenilip uygulanılırsa o derece kalıcı olduğu vurgulandı.
Açıklamada, “Trafik konusunda, bireyin hayatının her evresinde alacağı eğitim bireye bir şeyler kazandırmakla birlikte, erken dönemde alacağı bilinçli trafik eğitimi, temel olarak trafikte yaya ve yolcu olarak bulunan çocukların, kaza oluşumuna sebep olacak tehlikeli davranışlar konusunda bilgilenmesini, çocuğun trafik kurallarına uymasını bir alışkanlık olarak görebilmesini sağlayacaktır. Çocukluk döneminde doğru ve etkin bir trafik eğitimi almış olan çocuk, ebeveynlerini, sürücü, yolcu veya yaya olarak uyarmaya başlayacaktır. Bu da; bir çocuğun en az iki yetişkini, trafikteki davranışları açısından doğru bilgilerle uyaracağını ve yönlendireceğini göstermektedir. Afyonkarahisar Valiliği koordinesinde İl Emniyet Müdürlüğü, Afyon Kocatepe Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünce “Ailemin ve Ülkemin Trafik Polisiyim” isimli projenin 2017-2018 eğitim öğretim yılında da uygulanması ve yaklaşık 3 bin 647 öğrenciye eğitim verilmesi konusunda çalışmalar başlatıldı” denildi.

admin

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir