YEHA | Yerel Haber Ajansı

Yerelden Dünyaya

“Afyonkarahisar’n su sorunu çözüldü” “Afyonkarahisar’n su sorunu çözüldü”
DSİ Genel Müdürü Murat Acu, “Afyonkarahisar kent merkezi ile ilçelerinin içme suyu problemi kökünden çözüldü” dedi. “Afyonkarahisar’n su sorunu çözüldü”

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu, kurum olarak Afyonkarahisar’a son 14 yılda 34 milyon metreküp içme suyu sağladıklarını ifade ederek, “Afyonkarahisar kent merkezi ile ilçelerinin içme suyu problemi kökünden çözüldü” dedi.

Afyonkarahisar’ın Çay ilçesinde devam eden ‘Selevir Sulaması Yenilemesi’ çalışmaları hakkında yazılı bir açıklama yapan Acu, Afyonkarahisar’da münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ettiklerini kaydetti.
Acu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Afyonkarahisar’da son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. Afyonkarahisar’da 35 baraj ve 17 gölet inşa ettik. 489 bin 280 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yılda 538 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 211 derenin ıslahını tamamladık.
Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla, Eylül 2017 tarihinde Çay ilçesinde düzenlenen muhteşem törenle temeli atılan Çay Selevir Sulaması Yenilemesi çalışmaları hızla devam etmekte olup Selevir sulaması yenilemesinin tamamlanması ile 87 bin 600 dekar zirai arazi modern sulama sistemleri ile sulanacak. İş kapsamında 28 bin 208 metre ‘HDPE’ boru sahaya indirilmiş olup, boruların döşenmesi işlemi hızla devam ediyor”

admin

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir