YEHA | Yerel Haber Ajansı

Yerelden Dünyaya

Afyonkarahisar'da gözleri doğuştan kataraktlı olan Umay ismindeki kızıl geyiğin sağ gözüne operasyon yapıldı.

Afyonkarahisar’da gözleri doğuştan kataraktlı olan Umay ismindeki kızıl geyiğin sağ gözüne operasyon yapıldı. Başarılı geçen ameliyatın dünyada ikinci defa yapıldığı belirtildi.

Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde dağda otlayan koyun sürüsünün peşine takılmasının ardından çoban tarafından fark edilen kızıl geyik yavrusu Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü yetkilileri tarafından teslim alındı.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma, Rehabilitasyon Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne (AKUREM) götürülerek burada sağlık kontrolünden geçirilen ve Umay ismi verilen kızıl geyiğin yapılan muayenesinde gözlerinin ikisinde de doğuştan katarakt olduğu görüldü. Umay için AKÜ Veteriner Fakültesi Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kamuran Pamuk öncülüğündeki ekip tarafından geçtiğimiz Eylül ayında sol göze katarak ameliyatı uygulandı. Aynı ekip tarafından bugün de Umay’ın sağ gözüne de katarakt operasyonu gerçekleştirdi.
AKUREM gözetiminde Kocatepe Hayvan Hastanesi’nde gerçekleştirilen ameliyatın ardından
gazetecileri açıklamalarda bulunan AKUREM Müdürü Doç. Dr. Emine Hesna Kandır, geyiğe yapılan katarakt ameliyatlarının dünyada bir ilk olduğunu savundu.
Ameliyatı gerçekleştiren ekibin lideri Doç. Dr. Kamuran Pamuk ise yaptıkları başarılı operasyon ile ilgili olarak “Umay yaklaşık 2,5 ay önce AKUREM tarafından hastanemize getirildi. Çok başarılı bir ameliyat ile tek gözünün görmesini sağladık. Hatta yardımcı elemanlar, aparatla ile beraber görüş alanını teyit ettik. 1,5 ay sonrada diğer gözünü ameliyat etme ihtiyacı duyduk ve bugünde bunu başarılı bir şekilde yaptık. Diğer gözünden hatta daha da iyi olduğunu söyleyebiliriz. Büyük ihtimalle de çok net bir şekilde görüşünü sağlayacağız ve AKUREM sayesinde de tekrara doğaya kazandırmış olacağız. Operasyon 3-4 kişilik bir ekiple yaklaşık 1,5 saat sürdü. Dünyada bir ilk olduğunu bizde öğrendik yaptığımız araştırmalarda. Daha öncesinde sadece Türkiye’de zannediyorduk ama yaptığımız literatür araştırmalarda daha önce hiçbir katarakt ameliyatının yapılmadığını öğrendik. Bu bizim için onur ve gurur verici bir olay oldu hem AKÜ hem de AKUREM adına. Bu konuda çok mutluyuz umarım başka hayvanlara da bu konuda yardımcı olabiliriz” diye konuştu.

admin

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir