YEHA | Yerel Haber Ajansı

Yerelden Dünyaya

Arap gazeteciler hayran kaldılar Arap gazeteciler hayran kaldılar
Ortadoğu ülkelerinden gelen 40 Arap gazeteci, Afyonkarahisar'ın tanıtımına katkı sağlamak için kentteki lokum, sucuk ve mermer işletmelerini incelediler. Arap gazeteciler hayran kaldılar

Afyonkarahisar Valiliğinin ev sahipliğinde kente gelen 40 Arap gazeteci, damak tadı ile dünyaya adını duyuran Afyon lokumunu, sucuğunu tatma fırsatı bulurken, mermerin de çıkarak üretildiği tesisleri gezdiler. Arap Gazeteciler Evi Derneği üyeleri ilk olarak İkbal Şekerleme tesislerini gezdiler. Lokum ve tatlıların yapılışından itibaren gerçekleşen her ana tanık olma fırsatı bulan Arap gazeteciler, görüntü almak için bir birleri ile yarıştılar. İkbal Şekerleme İşletmesi Müdürü Mustafa Soytürk’ten bilgiler alan Arap gazeteciler, tercüman aracılığı ile lokum ve tatlıların yapılışından bir çok merak ettikleri soruları yönettiler.

AFYON SUCUĞUNUN YAPILIŞINI GÖRME FIRSATI BULDULAR
İkbal Şekerleme’nin ardından Cumhuriyet Sucuklarına geçen Arap gazeteciler, burada Cumhuriyet Sucukları Genel Koordinatörü Kemal Bora Temur ve fabrika yetkilileri tarafından karşılandılar. Kırmızı etin sofralara sucuk, pastırma, sosis, salam ve kavurma gibi ürünlerin nasıl geldiğini ve hazırlanma şekillerini gören Arap gazeteciler, tesislerin hijyenik olmasının kalite ve insan hayatına verilen öneme dikkat çektiler. Fabrika ziyaretini ekmek arası sucuk ile tamamlayan Arap gazeteciler, Genel Koordinatör Kemal Bora Temur’a fabrika ile ilgili sorular yönelttiler.

AFYON MERMERİNE HAYRAN KALDILAR
İkbal Şekerleme ve Cumhuriyet Sucuklarının ardından İscehisar ilçesine geçen Arap gazetecileri Belediye Başkanı Mustafa Çibik karşıladı. İlk olarak mermerden yapılan süs eşyalarının yapıldığı yeri ve satıldığı showroom da incelemelerde bulunan Arap gazeteciler, ilçede bulunan mermer ocaklarına da çıkma fırsatı buldular. Mermer üretiminin önemli bir merkezini oluşturan İscehisar mermeri ile ilgili Belediye Başkanı Çibik’e sorular yönelten Arap gazeteciler özellikle çıkarılan mermerleri yerinden görmenin avantajını kullanarak bol bol fotoğraf çekerek görüntü aldılar. Bazı Arap gazetecilerin günün hatırası olarak kendi fotoğraflarını da çektikleri görüldü.
FABRİKALARDAKİ TEKNOLOJİYİ KONUŞTULAR
Mermer ocağındaki incelemelerin ardından mermer ve makine fabrikalarını da gezen Arap gazeteciler ilk olarak Karamehmet Mermer fabrikasına daha sonrada Demmer Makine sanayi fabrikasını inceleme fırsatı buldular. Tercüman aracılığı ile mermer ve makine konusunda sorularını yetkililere yönelten Arap gazeteciler son teknolojiye çalışan fabrikalara hayran kaldıklarını ifade ettiler.

ABDİOĞLU MİHMANDARLIK YAPTI
Afyonkarahisar Gazetecileri Dayanışma Derneği (AGD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Abdioğulları, Arap ülkelerinden gelen gazetecilere şehrin tanıtımı noktasında mihmandarlık ettiklerini söyledi.Abdioğulları, Arap Gazetecilere Afyonkarahisar’ın güzel yönlerini gösterdiklerine dikkat çekerek, şunları kaydetti: “Ekonomimizi, örf ve adetlerimizi misafirlerimize anlatarak, sanayi ve sağlık alanlarında istişarelerde bulunuyoruz. Arap gazeteci arkadaşlarımıza cennet ülkemizi sevdirerek biraz daha Ortadoğu’ya yakınlaşmayı ve ticaretlerimizi hızlandırmayı düşünüyoruz. Bu anlamda meslektaşlarımızla tanıştık. Ve karşılıklı paslaşmalarımız ileriki süreçte de devam edecek.”

AFYONKARAHİSAR’I TANITMAYA ÇALIŞIYORUZ
Arap Gazetecileri Evi Derneği Yönetim Kurulu üyesi İbrahim Etem Gül de Türkiye ile Ortadoğu ülkeleri arasında bir köprü olmak istediklerini kaydetti. Gül, Afyonkarahisar’ın Türkiye’de ziyaret ettikleri ikinci şehir olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Allah izin verirse her ay Türkiye’de bir kentte gitmek istiyoruz. Buradaki Türk gazetecilerle, Arap kardeşlerimize Afyonkarahisar’ı tanıtmaya çalışıyoruz. Bizim buradaki asıl hedefimizde Afyonkarahisar’ı Ortadoğu’ya tanıtmak ve güzel insanlarımızın nasıl misafirperver olduklarını açıklamaya çalışıyoruz. Biz eğer bir şeyler yapabiliyorsak, bu ülkemiz ve vatanımız içindir.”

AFYONKARAHİSAR’IMIZ ÇOK MUAZZAM BİR ŞEHRİMİZ
Arap Gazeteciler Evi Derneğinin Türkiye ve Ortadoğu ülkeleriyle birlikte yaklaşık 600 üyelerinin bulunduğunu vurgu yapan İbrahim Ethem Gül, Arap gazetecilerin Afyonkarahisar ile ilgili izlenimlerinin beklentilerin çok üzerinde olduğunu söyledi. Afyonkarahisar’a yaklaşık 40 Arap gazeteciyle geldiklerini aktaran Gül, “Mısır, Suriye, Ürdün, Libya ve Filistin’den katılım sağlıyoruz. Arap gazetecilerin ilk izlenimleri beklentilerin çok üzerinde. Arkadaşlar Afyonkarahisar’ı hiç bilmiyorlardı. Adını dahi hiç duymadıklarını söylüyorlar. Afyonkarahisar’ımız çok muazzam bir şehrimiz. Ama Arap ülkelerinde adını duyuramadığı bir yer. Halbuki, lokumunu çok sevdikleri bir yer. Yine sucuklarımız aynı şekilde. Bu anlamda Afyonkarahisar’a bir tanıtım sağlayabiliyorsak ne ala bize. Mermer ocaklarını görme fırsatı bulduk. Mermer ve makine fabrikalarını gezip inceledik. Afyonkarahisar gerçekten harika bir şehir” dedi. Arap gazeteciler, İscehisar programlarının ardından Afyonkarahisar’a döndüler. Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyetini ve Afyonkarahisar Gazeteciler Dayanışma Derneğini ziyaret eden Arap gazeteciler, Afyonkarahisar’daki tarihi, turistik mekanları incelemeye 2 grup halinde dün de devam ettiler.

admin

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir