YEHA | Yerel Haber Ajansı

Yerelden Dünyaya

Avukatlara arabuluculuk semineri Avukatlara arabuluculuk semineri
Afyonkarahisar'da İleri Arabuluculuk Beceri Eğitimi ve Arabulucuk Avukatlığı konulu bir seminer düzenlendi. Avukatlara arabuluculuk semineri

Afyonkarahisar Oruçoğlu Termal Tesislerinde düzenlenen seminer Adalet Bakanlığı , İngiltere Büyükelçiliği ve Bağımsız Arabulucular Derneği tarafından verildi.

Bağımsız Arabulucular Derneği Genel Başkanı Av. Dursun Yassıkaya, “Türkiye’de yeni uygulamaya geçen Arabuluculuk uygulaması her şeyden önce hukuk sistemimizde hak temeli anlayışı ile menfaat temelinin paralel olduğu bir anlayışta olacak” dedi.

İş uyuşmazlığında uygulamaya geçen arabuluculuk uygulamasının, 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle zorunlu hale geleceğini ve dava şartı olacağını belirten Yassıkaya, “Ancak bir tek istisnası var o da iş kazası ve meslek hastalıklarından kaynaklanan uygulamalar ihtiyari arabuluculukla çözümlenebilir ancak zorunlu değil. Buradaki uygulamada davaların uzun sürmesinden ziyade her iki tarafın da elde edebilecekleri kazançlarının da  çok kısa bir sürede ve çok az bir maliyetle elde etmeleri söz konusu. Arabuluculuk 2-3 yıl süren davalar yerine en fazla 30 gün içerisinde bitmek zorunda. Arabulucukta alınan ücret de son derece düşük ve yüzde 6 gibi bir oran. Aksi kararlaştırılmadığı takdirde bu oran iki tarafa eşit uygulanmak zorunda.Yeni getirilen iş kanunu ile arabulucuk süreci gizli ve burada sunulan bilgi ve belgeler de mahkemede delil olarak kullanılamayacak” diye konuştu.

 

30 İLDE EĞİTİM VERİLECEK

 

Projenin yöneticilerinden Arabulucu Avukat Aşiyan Süleymanoğlu ise Adalet Bakanlığı ve İngiltere Büyükelçiliği işbirliği ile sürdürülen projenin temmuz ayında başladığını hatırlatarak, eğitim seminerlerinin 30 ilde yapılacağını söyledi.

Süleymanoğlu, “Burada arabulucu beceri eğitimleri düzenliyoruz. Bu anlamda Türkiye’nin doğusundan batısına bir çok ilini gezdik. Şu anda 17’nci ilimiz olan Afyonkarahisar’dayız. Daha 13 ilimiz var oralarda açılacak seminerlerimizle projeyi tamamlamış olacağız. Bu kapsamda arabulucuların her yönüyle hazır olmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Bu projeyle özellikle teorik alan uygulamaları, pratik alan uygulamaları, yeni yasa değişiklikleri neler getiriyor, arabulucularda ne gibi beceriler olması gerek gibi konularda uzmanlık eğitimleri amaçlanıyor. Bu alanda Adalet Bakanlığı iş hukuku uzmanlığı konusunda da sertifikasyon şartı getirdi, bu eğitimler de yakın zamanda başlayacak. Aynı zamanda arabulucuk farklı bir süreç olduğu için arabulucukta taraf vekilliği de önemli bir konu, biz bu konuda da eğitimler düzenledik ve düzenlemeye de devam ediyoruz” dedi.

Afyonkarahisar’da düzenlenen Arabulucuk Eğitim Seminerinde, Hukuk Sisteki ve arabulucuğun kullanılması, Ticari arabuluculuğun yapısı, Arabulucuk ne zaman uygun değil, arabuluculuk anlaşma belgesi gibi bir çok konuda bilgiler verildi.

admin

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir