YEHA | Yerel Haber Ajansı

Yerelden Dünyaya

Bakan Eroğlu’ndan yeni bir eylem planı Bakan Eroğlu’ndan yeni bir eylem planı
OGM tarafından uygulamaya koyulacak Hünnap Eylem Planı ile 300.000 adet hünnap fidanı dikilecek. Bakan Eroğlu’ndan yeni bir eylem planı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) yeni bir eylem planını daha hayata geçiriyor. Uygulamaya koyulacak Hünnap Eylem Planı ile 300.000 adet hünnap fidanının toprakla buluşturulması hedefleniyor.

Yürüttüğü faaliyetlerle devlet ormancılığından millet ormancılığına geçen ve ormanlardan özellikle köylülerin ekonomik gelir elde etmesi için çeşitli projeler geliştiren Orman ve Su İşleri Bakanlığı hazırladığı Hünnap Eylem Planı’nı uygulama koyuyor.
HÜNNAP ÜRETİMİ ARTIRILACAK
2017-2019 yıllarını kapsayan eylem planı ile 3.250 dekar alanda 300.000 adet hünnap fidanı toprakla buluşacak. Uygulamaya konulacak planıyla hünnabın orman rejimi dahilinde ki sahalarda yayılışları envantere dayalı olarak tespit edilecek, hünnap yetiştirmeye elverişli yerler belirlenecek, ağaçlandırma ve rehabilitasyon alanlarında dikimleri gerçekleştirilecek.
Uygulamaya koyulacak eylem planı ile ülkemizde ticari değeri ve kullanım çeşitliliği her gecen yıl artan Hünnap bitkisinin tabii alanlarda geliştirilmesi, sürdürülebilir kullanımının sağlanmasının yanında, uygun yetişme ortamına sahip orman alanlarında hünnap ağaçlandırmaları yapılması ile geçimini ziraattan sağlayan mahalli halkın ürün çeşitliliği ve gelir seviyesinin artırılması hedefleniyor.
İnsan bünyesinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, kan dolaşımının geliştirilmesi, yüksek kan basıncının düşürülmesi, kuru, kaşıntılı deri, yara ve ülser gibi yaygın hastalıkların tedavisinde oldukça ciddi fayda sağlayan hünnap aynı zamanda stresi azaltmaya ve içerdiği antioksidan sayesinde karaciğerin korunmasına da yardımcı oluyor.
“BİZ DEVLET ORMANCILIĞINDAN MİLLET ORMANCILIĞINA GEÇTİK”
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu teşkilat olarak devlet ormancılığından millet ormancılığına geçtiklerini kaydederek şunları söyledi:
“Bakanlık olarak sadece orman varlığımızı artırmayı değil, başta kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımıza istihdam alanları oluşturmayı ve ekonomik gelirlerinde de artış sağlamayı hedefliyoruz. Bu gayeyle farklı eylem planlarını hazırlayarak uygulamaya koyuyoruz. Hünnap Eylem Planı ile coğrafya ve iklim açısından uygun olan alanları hünnap ağaçlarıyla bezeyeceğiz. Böylece hem ülke ekonomimize katkı sağlayacağız hem de insanlarımızın sağlık açısından yaşadıkları sıkıntılara derman olacağız.”
HÜNNAP, ÖLÜMSÜZLÜK MEYVESİ OLARAK BİLİNİYOR
Hünnap Çin’de 4.000 yıldan beri yetiştirilen, “ölümsüzlük meyvesi” sıfatıyla anılan adeta bir şifa deposudur. Yaklaşık 56 cins ve 900 türü bulunan hünnabın anavatanı Çin olmakla birlikte, Rusya, Hindistan, Ortadoğu, Anadolu, Güney Avrupa ve Kuzey Afrika’da yayılış göstermekte.
Yüksek C vitamini, B1, B2 ve B6 vitamini, mineraller ve daha birçok organik ve inorganik madde içeriği bakımından zengin olan hünnap, tüm dünyada ve özellikle gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de insan beslenmesi üzerinde önemli etkiye sahiptir. Hünnap meyvesi özellikle yüksek miktarda potasyum, bakır, kalsiyum, fosfor, demir ve manganez gibi mineralleri içerir.

admin

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir