YEHA | Yerel Haber Ajansı

Yerelden Dünyaya

“Çocuklara bütünsel yaklaşım çok önemli” “Çocuklara bütünsel yaklaşım çok önemli”
Bilge Tam Gelişim Merkezi Zeka Akıl Oyunları Eğitmeni Ferhan Çınar, Beden ve beyinin bir bütün olduğunu belirterek, ‘hastalıklara bütünsel yaklaşım, bütüncül sorgulama’ gibi konuların... “Çocuklara bütünsel yaklaşım çok önemli”

Bilge Tam Gelişim Merkezi Zeka Akıl Oyunları Eğitmeni Ferhan Çınar, Beden ve beyinin bir bütün olduğunu belirterek, tıp camiasının gündeminde bile, ‘hastalıklara bütünsel yaklaşım, bütüncül sorgulama’ gibi konuların olduğunu söyledi.

Gün FM Radyosunda konuk olan Çınar, bir çocuğun büyürken gözlemlenen pozitif yada negatif durumları tek başına değerlendirmek büyük bir yanılgı olacağını vurguladı.
Çınar, “1982 yılında İsveçli Çocuk Psikiyatristi Christopher Gilleberg, 6 yaşındaki 3448 çocuğu motor algı ve dikkat eksiklikleri yönünden taradı ve uzunlamasına çalışmalar yaptı.Onun verileri gösterdi ki, dikkat, algı ve okul başarısızlığı gösteren çocukların çoğunda motor beceri eksikliği vardı. Doksanlı yıllarda İngiltere ve ABD’de dikkat ve algı sorunu yaşayan, orta ve üst sosyo-ekonomik sınıfa ait çocuklarda yapılan araştırma da bunu destekler nitelikteydi. Sonuç olarak dikkat eksikliği, hiperaktivite, okul başarısızlığı, güven eksikliği, içe kapanıklık ve disleksiyon gibi özel öğrenme güçlüğü yaşadığı düşünülen çocuklarda, sorgulama ve araştırma mutlaka bütünsel bir yaklaşımla olmalıdır. Değerlendirmelerde motor becerilerindeki yetersizliğin, dikkat, algı ve öğrenme sorunlarına yol açacağı unutulmamalıdır” diye konuştu.
“ÇOCUKLARI GELİŞİM SÜRECİNDE DİKKATLE TAKİP EDİYORUZ”
Bilge Tam Gelişim Merkezi olarak çocukları ve gençleri değerlendirmede NSP (Nöro sosyo-kültürel) yaklaşımlı bütünsel beyin ve yetenek analizi kullandıklarını belirten Ferhan Çınar, “Çocukların motor becerilerinden tutun da, çoklu zeka düzeyi, dikkat ve algısı, özel yetenekleriyle duygusal durumuna varıncaya kadar, çocuk hakkında bütüncül verilere ulaşıyoruz. Yaşanan bir sıkıntı varsa nedenini bularak programlar oluşturup, gelişim sürecinde dikkatle takip ediyoruz” dedi.

admin

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir