YEHA | Yerel Haber Ajansı

Yerelden Dünyaya

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonuna Dikkat Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonuna Dikkat
Özel Fuar Hastanesi Çocuk Hastalığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr, Lale Camcı, çocuklardaki idrar yolu enfeksiyonlarına dikkat çekti. Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonuna Dikkat

Afyonkarahisar Özel Fuar Hastanesi Çocuk Hastalığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr, Lale Camcı, çocuklardaki idrar yolu enfeksiyonlarına dikkat çekerek, üst solunum yolları enfeksiyonundan sonra en çok görülen bir enfeksiyon olduğunu söyledi.

Dr. Camcı, “İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonundan sonra en sık rastlanılan enfeksiyon türüdür. Yenidoğan dönemi dışında kız çocuklarında 5-10 kat daha sık görülür” dedi.

İdrar yolu enfeksiyonu oluşumunda idrar yollarının çeşitli anatomik ve fonksiyonel bozuklukları önemli rol oynadığına dikkat çeken Dr. Camcı, şunları söyledi:
“İdrarın böbreğe geri kaçması, işeme bozuklukları, böbrek taşı, sonda uygulaması, kıl kurdu, kabızlık ve hijyen bozuklukları gibi durumlar idrar yolu enfeksiyonu gelişmesini kolaylaştırır. İdrar yolu enfeksiyonu sünnetsiz erkek çocuklarında 10 kat daha fazla görülür. Süt çocuklarında huzursuzluk ve iştahsızlık idrar yolu enfeksiyonunun ilk belirtisi olabileceği gibi kilo alamama, ağlama, ateş, havale vb. belirtiler de gözlenebilir.  Daha büyük çocuklarda ise ateş, bulantı, kusma, karın ağrısı, idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, idrar kaçırma gibi belirtiler gözlenir. Ayrıca hiçbir belirti göstermediği halde çocuğumuz idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor olabilir. Bu durumlarda tanı konulabilmesi için hekimin şüpheci olması gerekir. Tam tanı; idrar incelemesi ve idrar kültürü ile belli olur.”

Dr, Camcı, vatandaşları uyararak, “İdrar yolu enfeksiyonu geçiren çocukta böbrek hasarının ve enfeksiyonun altında yatan nedenin araştırılması gerekir. Çoğu zaman acillerde saptanan idrar yolu enfeksiyonunun mutlaka bir çocuk doktoru tarafından da değerlendirilmesi gerekmektedir. Zira idrar yolu enfeksiyonu tekrarlayabilir ve çocuğumuzda kalıcı böbrek hasarı bırakabilir” diye konuştu.

admin

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir