YEHA | Yerel Haber Ajansı

Yerelden Dünyaya

FETÖ davaları sürüyor FETÖ davaları sürüyor
Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza mahkemesinde 14 sanık hakim karşısına çıktı. Sanıklardan biri Berat ederken, 8’nin ise cezaları belli oldu. FETÖ davaları sürüyor

Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza mahkemesinde öğleden önceki duruşmalarda 14 sanık hakim karşısına çıktı. Sanıklardan biri Berat ederken, 8’nin ise cezaları belli oldu. Duruşmalarda aynı aileden 3 kişi aynı davadan yargılandı.

FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi olmak suçlarından yargılanan 14 sanık 2. Ağır Ceza mahkemesinde savunma yaptı. öğleden önceki duruşmalarda Ercan Ünver, Alpaslan Duman, Ramazan Çağlar, Firdevs Uğur, Behtullah Uğur, Abdülkadir Uğur, Sezgin Pile, Cumali Demir, Esat Koçyiğit, Ahmet Kaytan, Ünal Ozan, Sadık Özan, Cavut Yurtalan ve Özcan Karakuş haklarındaki suçlamaları kabul etmediler.
RAPORLAR TEKRAR İNCELENSİN
Sandıklı ilçe Emniyet Müdürlüğünde çalışırken KHK ile görevinden ihraç edilen komiser yardımcısı Ercan Ünver’de daha önceki duruşmalarında olduğu gibi suçlamaları kabul etmeyerek savunmasını yeniledi. ByLock analiz raporlarında ByLock kullandığına ilişkin tespit tutanağının yeniden incelenmesini isteyen tutuklu sanık Ünver, ByLock kullanmadığı belirtti.
BEN YÜKLEMEDİM
Mahkeme başkanı ise ByLock analiz raporlarında 3 ay süre ile kullandığını tutuklu sanığa söylemesi üzerine Ünver, “Ben kullanmadım. Yeniden incelenmesini istiyorum. Sadece özürlü çocuğumu okullarına gönderdim. Çocuğumun öğretmeni belki bilgi göndereceğim diye yüklemiş olabilir. Yada çalıştığı yerde arkadaşlar telefonuma bakmak için aldıklarında yüklemiş olabilirler. Eğer ByLock yüklediysem ellerim kırılsın. Ayrıca ben terör örgütü üyesi değilim. Eğer üyesi isem Allah benim belamı versin. Kesinlikle devletime ve milletime karşı yanlış bir şey yapmadık. Adalete güveniyorum. Pişmanım” dedi. Sanık savunmasının ardından duruşma mahkeme heyeti tarafından 8 Kasım 2017 tarihine ertelendi.
OKUL GÖNDERDİĞİ İÇİN GİTTİM
Tutuklu olarak yargılanan ve FETÖ’ye bağlı okullarda İngilizce öğretmeni olarak çalışan Alpaslan Duman, hakkındaki suçlamalarla ilgili yaptığı savunmasında, kendisinin öğretmenlik dışında bir şey yapmadığını ifade etti. Yurt dışı ziyareti ve talimatla Banka Asya’ya para yatırma suçlamalarını kabul etmeyen tutuklu sanık Duman, talimat ile para yatırmadığını yurt dışına da okul tarafından gönderildiğini dile getirdi.
O İSMİ İNANIN TANIMIYORUM
Mahkeme başkanı tutuklu sanık Duman’a “Yurt dışına öğrencilerle birlikte giderken aynı uçakta cemaatin ikinci ismi olarak bilinen Şerif Ali Tekalan’ın da olduğu söyleniyor. Aynı uçakta olduğunuzu biliyor muydunuz?” sorusunu sordu. Tutuklu sanık Duman ise bu şahsı tanımadığını ve adını da duymadığını ifade etti. Örgüt hiçbir alakasının olmadığını vurgulayan Duman, suçsuz ve pişman olduğunu söyledi. Mahkeme heyeti sanık Duman’a 8 yıl 3 ay ceza verdi.
TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESİ DEĞİLİM
28 yıllık memur iken FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi olmak suçundan yargılanan tutuksuz sanık Ramazan Çağlar, terör örgütü üyeliğini kabul etmeyerek, suçlamaları kabul etmedi. 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı olduğunu söyleyen Çağlar, devletin ve milletin yanında olduğunu belirtti. Sanık Çağlar’ın savunmasının ardından mahkeme heyeti sanığa 7 yıl 6 ay ceza verdi.
AĞABEY, KARDEŞ VE EŞ AYNI DAVADAN YARGILANIYOR
FETÖ/PDY silahlı terör örgütü suçlaması ile hakim karşısına çıkan aynı aileden 3 kişinin duruşması 11 Ocak 2018’e ertelendi. öğleden önceki duruşmalarda ağabey, kardeş ve eş aynı davadan yargılandılar. Firdevs Uğur, Behtullah Uğur ve Abdülkadir Uğur, haklarındaki terör örgütü suçlamalarını kabul etmediler. Tutuksuz sanıkların avukatlarının mazeret bildirmesi nedeni ile duruşma 11 Ocak 2018’de görülmesine karar verildi.
FETÖ’NÜN DİNAR YAPILANMASINI ANLATTI
FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi suçlaması ile tutuksuz olarak yargılanan ve etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan Sezgin Pile, duruşmada Dinar ilçesindeki FETÖ yapılanmasını anlattı. Dinar ilçesinde bulunduğu süre içerisinde 3 ilçe imamını tanıdığını belirten Pile, ilçe imamlarının Murat B., İrfan G. Ve Ali İ. K. olduğunu söyledi. Kendisinin Dinar’da eğitim danışmanı olarak çalıştığını anlatan Pile, görevinin zeki ve başarılı öğrencileri çeşitli okullara yerleştirmek olduğunu vurguladı. Dini duygularının sömürüldüğünü ifade eden tutuksuz sanık Pile, çok pişman olduğunu ve bir kelebeği bile incitmediğini söyledi. Sanık Pile’nin savunmasının ardından mahkeme başkanı sanığa 1 Yıl 10 Ay 15 gün hükmün geriye bırakılması kararı vererek tahliyesine karar verdi.
BEN REFERANS OLDUM
Tutuklu olarak yargılanan ve Dazkırı ilçesinde FETÖ’ye bağlı dershanede eğitim danışmanı olarak görev yapan Cemali Demir’de hakim karşısında kendisine yöneltilen FETÖ/PDY silahlı terör örgütü suçlamasını kabul etmedi. Duruşmada Sezgin P.’de tanık olarak dinlendi. Tanık Sezgin P. Sanığı Dinar ilçesinden tanıdığını ve Dazkırı ilçesine eğitim danışmanı olarak görev yaptığını söyledi. Dazkırı ilçesine tutuklu sanık Demir’i kendisinin gönderdiğini anlatan tanık Sezgin P. Demir’in 1 yıl boyunca Dazkırı’da görev yaptığını belirtti. Sezgin P. Tutuklu sanık Demir’in evlerden de sorumlu olduğunu da belirtti. Tutuklu sanık Demir, tanık Sezgin P.’nin ifadesini kabul etmediğini söyledi. Sanık Demir’in savunmasının ardından mahkeme heyeti sanığa 9 yıl ceza verdi.
TANIK BEYANLARI DOĞRU DEĞİL
Hakim karşısına çıkan ve 10 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılan KHK ile ihraç edilen sanıklardan Dinar eski Emniyet Amirleri Esat Koçyiğit, savunma yaptı. Cep telefonun da örgüte ait mesajlaşma programları olan “Eagel ve ByLock” tespit edilen Koçyiğit, suçlamaları kabul etmeyerek terör örgütü üyesi olmadığını söyledi. Kendisi ile ilgili tanık beyanlarının hatırlatılması üzerine Koçyiğit, “Tanıkların beyanlarını kabul etmiyorum. 2013 yılında çocuğumu dershanelerine gönderdim. Hava soğuk ve yağmurlu olduğunda o bölgeye yakın polis araçları ile çocuğumu aldırıp karakola getirttirirdim. Bunu polislerde biliyordu” diye savunma yaptı. Koçyiğit savunmasında farkında olmadan devlet imkanlarını kendisi için nasıl kullandığını da itiraf etmiş oldu.
BENİM KADAR TALİMAT VEREN YOK
Yine eski komiser yardımcısıyken KHK ile ihraç edilen Ahmet Kaytan’da kendisi hakkında mahkeme heyeti karar vermeden önce son savunmasını yaptı. FETÖ’nün 15 Temmuz hain darbe girişiminde bulunduğu gece kendisinin görev olduğunu ve bir çok polis ekibinin kendisini bağlı olduğunu aktaran Kaytan, “15 Temmuz gecesi benim kadar talimat alan ve talimat verip uygulatan birisi yoktur. Emniyet haber merkezinde benim kodum olan 2080 sürekli anons edildi. Ben bu kadar özveri ile çalıştım. Gerekli yerlere gerektiği şekilde bana bağlı ekipleri sevk edip yönlendirdi. Ama ben bu şekilde çalışırken terör örgütü üyeliği suçlaması ile burada olmam beni gerçekten üzüyor” şeklinde savunma yaptı.
SUÇLAMALARA İTİRAZ ETTİLER
FETÖ/PDY silahlı terör örgütü suçlamaları ile hakim karşısına çıkan tutuklu sanıklar Ünal Ozan, Sadık Özan ve Özcan Karakuş’un da cezaları belli oldu. Silahlı terör örgütü üyesi olmadıklarını dile getiren tutuklu sanıklar Ozan, Özan ve Karakuş, yapı ile alakalarının olmadığını belirtti. Yargının genişletilmesini isteyen sanıkların bu talebi mahkeme heyeti tarafından reddedildi. Mahkeme heyeti Ünal Ozan’a 9 yıl 9 ay, Sadık Özan’a 10 yıl 6 ay ve Özcan Karakuş’a ise 9 yıl 9 ay ceza verdi.
KHK’DAN ATILAN POLİS MEMURU BERAT ETTİ
Polis memuru iken KHK ile meslekten ihraç edilen tutuksuz sanık Cavit Yurtalan ise öğleden önceki duruşmalarda hakim karşısına çıktı. Hakkındaki suçlamalara cevap veren tutuksuz sanık Yurtalan, Banka Asya’ya para yatırmadığını başkasından havale geldiğini söyledi. Hakkında olumsuz olarak tanıklık eden Ali C.’nin verdiği ifadesinin çelişkili olduğunu dile getiren Yurtalan, “Tanık Ali C.’nin ifadeleri bir birini tutmuyor. İfadelerinin tamamı yalandır” dedi. Mahkeme heyeti sanık Yurtalan’ın savunmasının ardından kararını açıkladı. Mahkeme heyeti Yurtalan’a berat kararı verdi.
ÖĞLEDEN ÖNCE DURUŞMASI YAPILANLAR
öğleden önceki duruşmalarda hakim karşısına geçen tutuklu ve tutuksuz sanıkların isimleri ile aldıkları cezalar ise şöyle;
Ercan Ünver, Duruşması 8 Kasım 2017’e ertelendi
Alpaslan Duman 8 yıl 3 ay
Ramazan Çağlar 7 yıl 6 ay
Firdevs Uğur 11 Ocak 2018’e ertelendi
Behtullah Uğur 11 Ocak 2018’e ertelendi
Abdülkadir Uğur 11 Ocak 2018’e ertelendi
Sezgin Pile 1 yıl 10 ay 15 gün (hükmün geriye bırakılması)
Cumali Demir 9 yıl
Esat Koçyiğit 10 yıl 6 ay
Ahmet Kaytan İleri bir tarihe ertelendi
Ünal Ozan 9 yıl 9 ay
Sadık Özan 10 yıl 6 ay
Cavit Yurtalan BERAT
Özcan Karakuş 9 yıl 9 ay.

admin

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir