YEHA | Yerel Haber Ajansı

Yerelden Dünyaya

FETÖ davalarında bir tahliye FETÖ davalarında bir tahliye
FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyeliği suçlarından öğleden önce hakim karşısına çıkan 7 tutuklu sanıktan birisi tahliye olurken, diğer 6 sanığın duruşması da 4 Aralık... FETÖ davalarında bir tahliye

FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyeliği suçlarından öğleden önce hakim karşısına çıkan 7 tutuklu sanıktan birisi tahliye olurken, diğer 6 sanığın duruşması da 4 Aralık 2017 tarihine ertelendi

FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi suçlamaları ile öğleden önce tutuklu sanıklar Mehmet Erpolat, Mehmet Tetik, Abdurrahman Koçak, Ahmet Aşık, Muhammed Hatipoğlu, Abdullah Çelik ve Nevzat Balkoca hakım karşısa çıkarak silahlı terör örgütü üyeliği suçlamalarını kabul etmediklerini ifade ettiler. İlk olarak hakim karşına çıkan tutuklu sanık Mehmet Erpolat, ByLock kullanmadığını ve gelen analiz raporlarını kabul etmediğini dile getirdi.
RAPORLAR TEKRAR İNCELENSİN TALEBİ
FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi suçundan tutuklanmasının ardından polislik mesleğinden KHK ile ihraç edildiğini anlatan Erpolat, talimatla para yatırmadığını, sohbet toplantılarında yer almadığını ifade etti. Tutuklu sanık Erpolat’ın avukatı ise ByLock analiz raporlarının şüpheli olduğunu iddia etti. Sanık avukatı mahkeme savcısının mütalaasına karşı savunma yapmak için ek süre talebinde bulundu. Mahkeme heyeti de sanığın tutukluluk halinin devamına ve duruşmanın 4 Aralık 2017 tarihine erteledi.
SADECE ÇALIŞTIM
FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi suçlaması ile tutuklanan Burç Su Müdürü olduğu iddia edilen Mehmet Tetik etkin pişmanlıktan faydalanmak istediğini söyledi. Yapıya bağlı şirkette çalışması, banka Asya’ya talimatla para yatırması, örgüt adına para toplaması, sohbet toplantılarına katılması gibi suçlardan yargılanan tutuklu sanık Mehmet Tetik, suçlamaları kabul etmediğini söyleyerek, pişman olduğunu söyledi.
DERNEKTE SADECE ÜYEYİM
Çalıştığı Burç su şirketinin yaşadığı beldede olması ve işe ihtiyacından dolayı çalıştığını, talimatla bankaya para yatırmadığını ve kimin para yatırdığını da bilmediğini, örgüt adına para toplamadığını söyleyen tutuklu sanık Tetik, KHK ile kapatılan derneği de bilgi evi tarzı yurt yapmak için olduğunu dile getirdi. Tetik, derneği kuran üyeler arasında olduğunu söyledi.
YARDIM TOPLAMADIM
Beldeye yapılacak yurtla ilgili arsayı kendisine devredildiğini belirten tutuklu sanık Tetik, Allah rızası için böyle bir işe girdiğini başka hiçbir amacının olmadığını dile getirdi. Savunmasında şirkette çalışan hiç kimseden bağış, burs veya himmet toplamadığını duruşmada anlatan Tetik, bu konuda bilgisi olmadığını dile getirdi. Sohbet ve toplantıların fabrikada beldedeki esnafların katılımı ile dışarıdan gelen kişinin yaptığını belirten Tetik, bu tür toplantılara katılmadığını bu toplantılara fabrika sahibinin katıldığını anlattı.
SANA NİYE BU KADAR GÜVENİYORLARDI
Mahkeme başkanı tutuklu sanık Tetik’e “Sana çok mu güveniyorlardı da üstüne 18 bin TL para yatırdılar ve arsayı da üstüne yaptılar” sorusunu sordu. Sanık Tetik ise 18 bin TL’yi Banka Asya’ya adına kimin yatırdığını bilmediğini, arsayı da o an üstüne yapıldığını bunun örgüt ile bir alakasının bulunmadığını söyledi. Tetik, yurttun beldeye faydalı olması için böyle bir girişimde bulunduğunu ifadesinde dile getirdi.
TANIKLAR ABONE OLDUKLARINI BİLMİYOR
Tutuklu sanık Mehmet Tetik’in duruşmasında tanık olarak Ümit S., Serdar N. ve Murat S. dinlendi. Tanıklardan Ümit S. ve Serdar N. tutuklu sanık Tetik’in hesaplarından Zaman gazetesi aboneliği için kesilen para ile alakasının olmadığını ve kendilerine de ihtiyaç sahiplerine yardım yapılacağı için kesileceğini söylendiğini belirttiler. Tetik’in kendilerinden her hangi bir yardım talebinde bulunmadığını söyleyen tanıklar Ümit S. ve Serdar N., fabrikada Cuma günleri fabrika sahibinin belde esnafları ile toplantı yaptığını da ifadelerinde dile getirdiler.
ARSANIN ONUN ÜSTÜNDE OLDUĞUNU ÖĞRENDİM
Diğer tanık Murat S. ise yurt arsasının Tetik’in üstünde olduğunu öğrenmesinin ardından, 16 Temmuz 2016 günü BİMER’e Mehmet Tetik hakkında başvuru yaptığını vurguladı. Daha sonra tutuklu sanık Tetik’in belediye’ye gelerek arsayı belediye’ye devretmek istediğini söylediğini hatırlatan tanık Murat S. Tetik’in arsayı belediye’ye geldiğinden bir hafta sonra devrettiğini anlattı. Mahkeme heyeti sanık savunması ve tanık ifadelerinin ardından duruşmayı 4 Aralık 2017 tarihine erteledi.
DİĞER CEMAATLERE DE GİTTİM
FETÖ/PDY silahlı terör örgütü suçlaması ile tutuklanan ve KHK ile polislik mesleğinden ihraç edilen Abdurrahman Koçak, öğleden önceki duruşmalarda hakim karşısına çıktı. ByLock yüklemeye çalışması, zaman gazetesinin emniyet içerisinde dağıtımı, yeni gelen polislere ve bulması, örgüte yardım toplaması ve çocuklarının örgüte bağlı okullarda okuması suçlarından yargılanan tutuklu sanık Koçak, suçlamalara tek tek cevap verdi. “Bu cemaatin yanı sıra başka cemaate de gittiğim” diyen tutuklu sanık Koçak, özellikle savunmasında menzile de gittiğini vurguladı. Emniyet içerisinde zaman gazetesi dağıtmadığını, iddia edildiği gibi yeni gelen polislere ev bulmadığını, yardım toplamadığını ve ByLock yüklemeye çalışmadığını belirten Koçak, suçlamaları ve iddiaları kabul etmedi.
EMNİYETTE BASKI ALTINDA İFADE VERDİM
Sohbet toplantılarına 2008 ile 2009 yıllarında gittiğini daha sonra bu tür toplantılara katılmadığını ifade eden tutuklu sanık Koçak, hakkındaki iddiaların asılsız ve gerçek dışı olduğunu savundu. Duruşmada tanık olarak dinlenen Osman Ö. ise emniyette gördüğü baskıdan dolayı sanığında ismini verdiğini, emniyette verdiği ifadeyi kabul etmediğini söyledi. Osman Ö. Koçak’ın sadece öğrenci velisi olarak bildiğini duruşmada dile getirdi. Duruşmada dinlenen diğer bir tanık Mustafa Kaya ise tutuklu sanık Koçak ile bir yıl çalıştığını 2009 yılından sonra sohbetlerde görmediğini anlattı. SEGBİS üzerinden duruşmaya bağlanan tanık Kaya, toplantılarda Kuran-Kerim okunduğunu belirti. Mahkeme heyeti sanık savunması ve tanık ifadelerinin ardından duruşmayı 4 Aralık 2017 tarihine erteledi.
EVİME KADAR GELDİLER
FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi ve 2010 yılındaki KPSS sorularının çalınması suçlarından yargılanan tutuklu sanık Ahmet Aşık’ın duruşmasında bir tanık konuştu. SEGBİS üzerinden duruşmaya bağlanan tanık Muhammed B. Tanığı isminin Hikmet olarak bildiğini ve askeri okuldan mezun olduktan sonra tutuklu sanık Aşık’ın beraberindeki iki kişi ile Ankara’daki evlerinde kendilerini ziyaret ettiğini söyledi. Tutuklu sanık Aşık’ın telefonuna ByLock yüklediğini de dile getiren tanık Muhammed B. Afyon’a geldiğinde Aşık ile görüştüğünü daha sonra şüphelenerek Aşık ile bir daha görüşmediğini söyledi. Tanık Muhammed B. Kendisini Aşık’ın birkaç defa sohbetlere çağırdığını fakat kendisinin gitmediğinden bahsetti. Tanık ifadesinin ardından sanık Aşık, tanığın ifadesini kabul etmediğini söyledi. Mahkeme heyeti de sanığın tutukluluk halinin devamına ve duruşmanın 4 Aralık 2017 tarihine ertelenmesine karar verdi.
ABDULLAH ÇELİK TAHLİYE EDİLDİ
Duruşmalar tutuklu sanıklar Muhammet Hatipoğlu, Abdullah Çelik ve Nevzat Balkocan’ın yargılanmaları ile devam etti. Tutuklu sanıklar Muhammet Hatipoğlu, Abdullah Çelik ve Nevzat Balkocan FETÖ/PDY silahlı terör örgütü suçlamalarını kabul etmediler. Mahkeme heyeti Hatipoğlu ve Balkocan’a savunma yapmaları için ek süre vererek duruşmalarını 4 Aralık 2017 tarihine erteledi. Diğer tutuklu sanık Abdullah Çelik ise 5 yıl ceza alarak tahliye edildi.

admin

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir