YEHA | Yerel Haber Ajansı

Yerelden Dünyaya

FETÖ davalarında ceza yağdı FETÖ davalarında ceza yağdı
Öğleden önce görülen FETÖ/PDY silahlı terör örgütü davalarında 13 sanık hakim karşısına çıkarak suçlamaları kabul etmedi. 2. Ağır Ceza mahkemesinde yapılan duruşmalarda 9 sanığın... FETÖ davalarında ceza yağdı

Öğleden önce görülen FETÖ/PDY silahlı terör örgütü davalarında 13 sanık hakim karşısına çıkarak suçlamaları kabul etmedi. 2. Ağır Ceza mahkemesinde yapılan duruşmalarda 9 sanığın cezası belli olurken, bir sanıkta tahliye edildi

Afyonkarahisar’da FETÖ/ PDY silahlı terör örgütü suçlarından hakim karşısına geçen 13 sanık haklarındaki suçlamaları kabul etmediler. Bazı sanıklar ise etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istediler. öğleden önceki duruşmalarda Abdullah Taş, Mustafa Kesler, İkram Ekici, Şaban Koç, Ömer Uz, Selçuk Erdoğan, İbrahim Türker, Erkan Özkan, Levent Sağlam, İsmail Çay, Ali Burma, Şükrü Taktak ve Onur Başoğlu 2. Ağır Ceza mahkemesinde silahlı terör örgütü üyeliği suçlarından yargılandılar. Duruşmalarda 9 sanığın cezaları belli olurken, diğer sanıkların duruşmaları da ileri bir tarihe ertelendi.

BYLOCK RAPORLARI HERŞEYİ ORTAYA ÇIKARDI

FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyeliği suçlamasıyla yargılanan ve KHK ile polislik mesleğinden ihraç edilen tutuklu sanık Abdullah Taş’ta hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. ByLock kullanmadığını belirten Taş, çocuğunu da özel bir kreşe gönderdiğini ve bu kreşin devlet tarafından izin verilerek açıldığını dile getirdi. Mahkeme başkanı sanığın telefonuna kayıtlı olduğu iddia edilen ByLock analiz raporlarını okudu. ByLock’a daha önce görev yaptığı Tunceli ilinde 4 ay süre ile giriş-çıkış yaptığını belirten mahkeme başkanı, Tunceli’nin yanı sıra Malatya ve Sivas illerinde de ByLock giriş-çıkışının yapıldığına dikkat çekti. Mahkeme başkanın ByLock analiz raporlarını okumasının ardından tutuklu sanık Taş, Bylock kullanmadığını tekrarladı.

DEVLETİMİN YANINDAYIM

Banka Asya’ya talimat üzerine para yatırmadığını tam aksine parasını o süreçte parasını çektiğini belirten tutuklu sanık Taş, asla terör örgütü üyesi olmadığını mesleki olarak hep terör örgütleri ile mücadele ettiğini dile getirdi. Kendisi hakkındaki tanık veya diğer verilen bilgilerin yanıltıcı olduğunu anlatan tutuklu sanık Taş, devletini ve milletini sevdiğini, fakat adil yargılanmadığını söyledi. Tutuklu sanık Taş’ın savunmasının ardından mahkeme heyeti tararını açıkladı. Heyet sanığa 9 yıl 9 ay ceza verdi.

ARKADAŞIM İSTEDİ BENDE ÜYE OLDUM

FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi suçlamalarından tutuksuz olarak yargılanan Mustafa Kesler ise, Banka Asya’daki hesabının bireysel emeklilikle alakalı olduğunu vurguladı. Otel toplantısına da katılmadığını söyleyen tutuksuz sanık Kesler, tedavi amacı ile otele gittiğini cemaat ile alakasının olmadığını dile getirdi. Dernek üyeliğine de açıklık getiren Kesler, arkadaş hatırı üzerine üye olduğunu anlattı. Kesler’in savunmasının ardından mahkeme başkanı sanığa 7 yıl 6 ay ceza vererek, tahliye etti.

72 SAAT GÖREV YAPTIM

Tutuklu olarak FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi suçundan yargılanan ve KHK ile polislik mesleğinden ihraç edilen İkram Ekici, hakkındaki silahlı terör örgütü üyeliği suçlamalarını kabul etmediği söyledi. 15 Temmuz hani darbe gecesi göreve çağrıldığında hem geldiğini ve 72 saat görev yaptığını hatırlatan tutuklu sanık Ekici, terör örgütü üyesi olmadığını tekrarladı. ByLock’u kesinlikle kullanmadığından bahseden tutuklu sanık Ekici, “Ben bu suçlamaları kabul etmiyorum” dedi. Mahkeme heyeti sanık Ekici’ye 9 yıl 9 ay ceza verdi.

BEN BU İSİMLERİ BİLMİYORUM

FETÖ/PDY silahlı terör örgütü suçlarından tutuksuz olarak yargılanan Şaban Koç’ta duruşmasında hakkındaki suçlamalara cevap ver. Diğer sanıklar gibi tutuksuz sanık Koç’un da ByLock analiz raporları mahkeme heyeti tarafından okunarak, raporda yer alan isimlerin çağrışım yapıp yapmadığı soruldu. Tutuksuz sanık Koç ise bu isimleri tanımadığını ifade etti. Koç’un savunmasının ardından mahkeme heyeti duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.
TMSF TARAFINDAN ATANAN BANKA MÜDÜRÜ TAHLİYE EDİLDİ
Banka Asya Afyonkarahisar Şube Müdürü iken FETÖ/PDY terör örgütü üyesi suçundan tutuklanan Ömer Uz ise öğleden önceki duruşmasında tahliye edildi. TMSF’nin bankaya el koymasının ardından Banka Asya Şube Müdürü olduğunu belirten tutuklu sanık Ömer Uz, daha önceki duruşmalarında yurt dışına gönderilen 1450 doların o dönem banka müşterisinin olduğunu ve onun adına gönderdiğini söylemişti. Gerçekleşen dekont ile ilgili işlemi U. M. H. adına yapıldığını söyleyen Uz, yurt dışına parayı müşterisinin adına gönderdiğinin belgelendiğini de dile getirdi. Banka’da sadece çalıştığının karşılığını aldığını anlatan Uz, müdür olma sürecinin TMSF’nun bankaya el koymasından sonra gerçekleştiğini dile getirdi. Suçlamaları kabul etmeyen Uz, hiçbir zaman bu yapının içerisinde yer almadığını da söyledi. Tutuklu sanık Ömer Uz’un savunmanının ardından mahkeme heyeti sanığa 5 yıl ceza vererek tahliye etti.

TUTUKSUZLUK TALEBİNİ MAHKEME REDDEDDİ

FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi suçlaması ile SEGBİS üzerinden hakim karşısına çıkan tutuklu sanık Selçuk Erdoğan’ın duruşması ByLock analiz raporlarının gelmemesinden dolayı 29 Kasım’a ertelendi. Tutuklu sanık Erdoğan tutuksuz olarak yargılanma talebinde bulundu. Mahkeme heyeti ise tutuklu sanık Selçuk Erdoğan’ın talebini reddederek tutukluluk halinin devamına karar verdi.

TALİMATI AMİRLERİMDEN ALIRIM

FETÖ/PDY silahlı terör örgüt üyeliği suçlaması ile yargılanan tutuklu sanık İbrahim Türker’de hakkındaki tüm suçlamaları kabul etmedi. Devletinin ve milletinin her zaman yanında olduğunu anlatan tutuklu sanık Türker, “Görev sürem boyunca amirlerim dışında kimseden emir almadım. Astlarıma da görev dışında emir vermedim. Ben terör örgütü üyesi değilim” dedi. Tutuklu sanık Türker’in savunmasının ardından mahkeme heyeti sanığa 10 yıl 6 ay ceza verdi.

ÖZKARA’NIN DURUŞMASI 21 ARALIK’TA YAPILACAK

öğleden önceki FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyeliği suçlamalarından yargılanan tutuksuz yargılanan Erkan Özkara’nın duruşmasından SEGBİS üzerinden tanık bağlandı. Tanık U. E. Erkan Özkara’yı tanıdığını tutuksuz sanık Özkara’nın üzerine kayıtlı olan TTNE’i birlikte kullandıklarını söyledi. Kendisinin da aynı davadan ByLock kullanmaktan ceza aldığını belirten tanık U. E. Özkara’nın ByLock kullanmadığını dile getirdi. Tanık U. E.’nin ifadesinin ardından mahkeme heyeti Erzurum 2. Ağır Ceza mahkemesinden U. E.’ye ait karar örneğinin istenmesini ve duruşmanın 21 Aralık 2017’de yapılmasına karar verdi.

BOLVADİN’DE GÖREV YAPAN AMİRE 9 YIL 9 AY CEZA

Bolvadin İlçe Emniyet Müdürlüğünde Emniyet Amiri iken FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi suçundan tutuklanan ve KHK ile mesleğinden ihraç edilen Levent Sağlam, duruşmada ByLock iddialarını kabul etmedi. Terör örgütü üyesi olmadığını savunan Sağlam, daha önceki duruşmalarda yaptığı savunmaları yeniledi. 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından Ankara’da 17 gün boyunca görev aldığını hatırlatan tutuklu sanık Sağlam’a mahkeme heyeti yaptığı savunmasının ardından kararını açıkladı. Heyet tutuklu sanığa 9 yıl 9 ay ceza verdi.

ASLA KABUL ETMİYORUZ

Öğleden önceki duruşmalarda tutuklu olarak yargılanan İsmail Çay, Ali Burma, Şükrü Taktak ve Onur Başoğlu FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi suçlamalarını kabul etmediler. Haklarındaki iddialara yaptıkları savunmalar ile cevap veren tutuklu sanıklar İsmail Çay, Ali Burma, Şükrü Taktak ve Onur Başoğlu kimseden talimat almadıklarını ve banka Asya’ya talimatla para yatırmadıklarını söyledi. Mahkeme başkanı tutuklu sanıklar İsmail Çay’a 10 yıl 3 ay, Ali Burma ile Şükrü Taktak’a ise 10 yıl 6 ay ceza verdi

ÇOK PİŞMANIM

Tutuklu sanıklardan Onur Başoğlu ise etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istediğini ve ByLock kullandığını bu güne kadar inkar ettiğini, fakat ByLock kullandığını söyledi. Bunun üzerine mahkeme başkanı Başoğlu’nun TEM’de ifadesinin alınmasını isteyerek duruşmasını 22 Kasım 2017 tarihine erteledi.

admin

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir