YEHA | Yerel Haber Ajansı

Yerelden Dünyaya

FETÖ duruşmalarında 2 tahliye FETÖ duruşmalarında 2 tahliye
Afyonkarahisar 2.Ağır Ceza mahkemesinde görülen FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi davalarında tutuklu 9 sanık haklarındaki suçlamalara yönelik savunma yaptılar. FETÖ duruşmalarında 2 tahliye

FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi suçlamaları ile hakim karşısına çıkan 9 tutuklu sanıktan ikisi tahliye edilirken, diğer 7 sanığın duruşmaları ileri bir tarihe ertelendi. Tutuklu sanıklar Resul Kocabaş, İhsan Eşmekaya, İlyas Kepenç, Mustafa Duyar, İbrahim Şen, Sema Alkan ve Erkan Sivri’nin duruşmaları ileri bir tarihe ertelenirken, Mecit Toktamış 4 yıl 7 ay 8 gün ve Zülehya Çelik’e ise 1 yıl 10 6 gün ceza verilerek tahliye edildiler. öğleden önceki duruşmalarda tutuklu sanıklar Resul Kocabaş, İhsan Eşmekaya ve İlyas Kepenç haklarındaki suçlamaları kabul etmediklerini ifade ettiler. Bunun üzerine mahkeme başkanı duruşmaları ileri bir tarihe erteledi.
BENİM SOSYAL MEDYA HESABIMA GİRMİŞLER
Sosyal medya üzerinden terör örgütü FETÖ’nün propagandasını yapma suçundan yargılanan tutuklu sanık Mecit Toktamış ise bu suçlamaları kabul etmedi. Çalıştığı yerde kullandığı bilgisayardaki sosyal medya hesabının oturumunun sürekli açık olduğunu söyleyen tutuklu sanık Toktamış, başkalarının bilgisayarından sosyal medya hesabına girerek paylaşım yapabileceğini söyledi. Sosyal medya paylaşımlarını kendisinin yapmadığını vurgulayan Toktamış’a mahkeme başkanlığı tarafından 4 yıl 7 ay 8 gün ceza verilerek tahliye edildi.
PSİKOLOJİM BOZUKTU
FETÖ terör örgütüne bağlı eğitim kurumlarında öğretmenlik ve müdür olarak çalışan tutuklu sanık Mustafa Duyar’da yapıya bağlı şirketlerde çalışmak, Gülen talimatı ile banka Asya’ya para yatırmak, örgütün ByLock haberleşme programını kullanmak ve örgüte bağlı yayın organlarına abone olmak suçlarından yargılandı. Hiçbir suçlamayı kabul etmediğini söyleyen tutuklu sanık Duyar, 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra toplumda baskı gördüğünü ileri sürdü. Daha önce yaptığı savunma esnasında psikolojisinin bozuk olduğunu ifade eden Duyar, 1995 yılından bu yana cemaate bağlı okullarda çalıştığını belirtti. Sanığın savunmasının ardından mahkeme heyeti duruşmayı 14 Aralık gününe erteledi.
SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ
Tutuklu olarak yargılanan örgüte müzahir dershanede öğretmenlik, SSK kaydı, Banka Asya’ya FETÖ lideri Gülen talimatı ile para yatırılması, ByLock kullanımı suçlarından yargılanan Semra Alkan, örgüt ile organik bir bağını olmadığını söyleyerek suçlamaları kabul etmedi. Dershanede çalışırken bireysel emeklilik için banka Asya ile çalıştığını anlatan Alkan, yurt dışı seyahati olan Tanzanya’da turistlik gezi için gittiğini vurguladı.
TANIK HERŞEYİ ANLATTI
Tutuklu sanık Semra Alkan’ın duruşmasında tanık olarak dinlenen Fatma B. İse Semra Alkan’ı üniversitede okurken kredi yurtlar kurumuna bağlı yurtlarda kalırken tanıdığını ifade etti. Semra Alkan’ın savunmasının aksine tanık Fatma B. Semra’nın abla olduğunu yurttaki mescitte sohbet toplantısı düzenlediğini ve abla olarak bildiğini dile getirdi. Fatma B. Sohbet toplantılarına tüm yurttaki öğrencilerin davet edildiğini de söyledi. Semra Alka’nın yurt dışı gezisine de değinen tanık Fatma B. Semra’nın cemaat ile birlikte Tanzanya’ya gittiğini anlattı. Sanık ve tanık ifadelerinin ardından duruşma ileri bir tarihe ertelendi.
PEŞİMİ BİR TÜRLÜ BIRAKMADILAR HEP BENİ TAKİP ETTİLER
Afyonkarahisar İl Jandarma Komutanlığında astsubay olarak görev yapan ve tutuklanarak cezaevine konulan sanık İ.Ş. Etkin Pişmanlık Hükümlerinden faydalandı. Terör örgütü ile bildiği herşeyi tek tek anlatına ve bu örgütten kurtulmak için elinden gelen her şeyi yaptığını söyleyen İbrahim Ş.’nin telefonunda ByLock tespit edildi. ByLock’u telefonuna FETÖ’nün askeri yapılanmasının sorumlularından olan Mikail Batakçı ile Jandarma’nın abisi olan Ahmet Aşık’ın yüklettiğini söyleyen İbrahim Ş., “Tayinim Afyon’a çıkınca beni Mikail Batakçı karşıladı. Bir süre sonra Ahmet Aşık ile tanıştırdı. Ben bunlarla görüşmek istemediğimi birkaç sefer kendilerine ilettim ama bir türlü peşimi bırakmadılar. Birgün bana geldiler ve bana, ‘Seninle görüşemiyoruz, senin telefonuna bir program yükleyelim görüşmeleri oradan yürütelim’ dedi ve benim telefonuma ByLock yüklediler. Ben ByLock’tan Mikail Batakçı ve Ahmet Aşık ile yazıştım. Bir süre sonra beni arayan Mikail programın sıkıntılı olduğunu ve silmemi istedi. Ben bunların o zaman bir örgüt olduğunu anladım.”
KIZ ARKADAŞIMIN BAŞINI AÇMASINI SÖYLEDİLER
Kız arkadaşı ile ilgili bir notta paylaşan tutuklu sanık İbrahim Ş., “Benim kız arkadaşımın başı kapalıydı. Ahmet Aşık kız arkadaşımın başının açık olmasını söyledi. Hatta beni bir bayan ile tanıştırmak istedi. Onun başı açık olduğu için ben bunu kabul etmedim. Yani bir katalog evliliği yapmamı istediler. Ben bunlardan kurtulmak için Askeri lojmanlara taşınacağımı söyledi. Bunlar ise giriş çıkışların sıkıntı olabileceğiin kameraların bulunduğunu söyleyip bana ev bulacaklarını ifade ettiler” diye konuştu. Sanık savunmasının ardından duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

admin

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir