MIDCAB VE ÇALIŞAN KALPTE BAYPAS | Yeha

MIDCAB VE ÇALIŞAN KALPTE BAYPAS

Yeha

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği’ne başvuran ve Koroner damar hastalığı saptanan 67 yaşındaki hasta F.K.’ye Doç. Dr. İlker Alat başkanlığında yapılan özel bir koroner baypas ameliyatı gerçekleştirildi.

Image

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ersin Çelik ile birlikte gerçekleştirilen ameliyatın başkanlığını yürüten Doç. Dr. İlker Alat, hastaya yapılan ameliyat hakkında şunları söyledi:
“Hastamız, ön hazırlıkları tamamladıktan sonra koroner baypas ameliyatına alındı. Fakat kendisine çok özel bir yöntem ile bu baypas ameliyatını yaptık. Şöyle ki bir defa kalbini hiç durdurmadan yani çalışan kalpte baypas ameliyatı yaptık. Kalp ameliyatlarının çoğu günümüzde hâlâ kalp ve akciğerler durdurularak ve hasta kalp-akciğer makinesi denilen bir cihaza bağlanarak yapılmaktadır. Kalbin durdurulup söz konusu cihaza bağlanması beraberinde birçok sorunu da getirmektedir ama çoğu zaman bu yöntem kaçınılmazdır. Ancak uygun hasta grubunda ise kalbi durdurmadan kimi kalp ameliyatlarını yapmak mümkündür. Kalp çalışırken yapılan bu koroner baypas ameliyatına “Çalışan kalpte baypas” ya da “Atan kalpte baypas” ameliyatları denilmektedir. Bu teknik ülkemizde birçok merkez tarafından kullanılmaktadır.”

MIDCAB TEKNİĞİ UYGULANDI

Yapılan ameliyatın 9 cm’lik bir kesim ile yapıldığını belirten Çelik “Koroner baypas ameliyatlarında halkımızın da bildiği üzere “iman tahtası” denilen göğüs ön yüzdeki kemik bir ucundan bir ucuna kesilir. Her insanın boyu birbirinden nasıl farklı ise bu kemiğin de boyu insandan insana az çok değişir. Hastamız F.K.’ye bu ameliyatı klasik bir kesi ile yapmış olsaydık, tam 24 cm.lik bir kesi yapmış olacaktık ancak biz hastamızın ameliyatını sadece 9 cm’lik bir kesi yaparak gerçekleştirdik. Olabilen en küçük kesi ile ameliyat tamamlanmış oldu” diye konuştu.
Hastane başhekimi Op. Dr. Mehmet Duran ise “Hastanemiz Kalp Damar Cerrahisi Kliniği hekimlerimiz, MIDCAB tekniğini kullanarak ilk defa hastanemizde bir hastamıza operasyon gerçekleştirmişlerdir. Bu operasyon Türkiye’de birçok merkezde yapılıyor olmasından ziyade Hastanemizde ilk defa gerçekleştirilmiş ve hasta F.K.’nın kısa sürede normal sosyal yaşamına dönebilmesi açısından kullanılan teknik önem arz etmektedir. Bu nedenle ameliyatta emeği geçen tüm arkadaşlarımı kutluyorum” dedi.
Hasta F.K. ise bir kalp ameliyatını bu kadar küçük bir kesi ile ve bu kadar rahat atlatmış olmanın mutluluğunu yaşadığını söyleyerek teşekkürlerini belirtti.Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..