KİRAZ ALIMLARINDA REKOR FİYAT | Yeha

KİRAZ ALIMLARINDA REKOR FİYAT

KIÇIM

Yetiştirdiği Napolyon Kirazı ile dünyada kendinden söz ettiren Sultandağı ilçesinde kiraz alımların rekor fiyatlara çıktı. Gün itibariyle kiraz alımları kilogram başına 10 liraya yükseldi.

Image

Sultandağı bölgesindeki kira üreticileri 24 Haziran seçimlerinin gayri resmi sonuçlarının açıklamasın ardından kiraz olan talebin ülkemizde yaşanan yönetim değişikliğinin ardından
Yüzde binlere ulaştığı belirtilirken, alım bu nedenle alım fiyatlarının da tavan yaptığı öğrenildi.

Her yıl kirazımız para etmiyor diye dert yanan Kiraz üreticileri, yaşanan olayların ardından fiyatların yükselmesinin normal olduğunu belirterek, “Fiyat artışını bekliyorduk. Onun için kirazımızı hiç toplamadık ve satmadık. Bu geceden itibaren kirazımızı toplayıp 10 liradan satmayı düşünüyoruz” diye konuştular.

İŞÇİ MALİYETLERİ DÜŞTÜ

Bölgede yaşanan kiraz alımlarındaki fiyat artışına rağmen, işçi fiyatlarında da düşmeler olduğu bildirildi.
Kiraz üreticisi daha çok kazansın diye bölgeye diğer illerden gelen mevsimlik işçiler ise “Karın tokluğuna bile çalışırız. Bunun için de günde bir öğün yemek bile yeterli. Yeter ki çiftçimiz kazansın, bölgemiz kazansın, ülkemiz kazansın” şeklinde konuştular.

MALİYETLERİ BU KADAR DÜŞÜRMEYİN

Bölgede yaşanan fiyat artışlarının doların düşmesiyle de bir alakası olmadığını belirten çiftçiler, mazot fiyatlarının da çok ucuz olmasından dolayı endişe ettiklerini dile getirdiler.
Çiftçiler, “Kiraz ilk kez bu kadar para kazandırdı. Diğer yandan mazot fiyatlarının bu kadar düşük olması da bizleri endişelendiriyor. Bu kadar mazot fiyatı ve alınan vergilerle bu ülke nasıl ayakta kalacak. Maliyetleri bu kadar düşürmemek lazım. Bu gidişata bir dur demek lazım” diye konuştular.Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..