YEHA | Yerel Haber Ajansı

Yerelden Dünyaya

Kuraklık sondaj çalışması yaptırdı Kuraklık sondaj çalışması yaptırdı
Afyonkarahisar Belediyesi son yıllarda yaşanan kuraklık nedeniyle, kentte içme suyu sıkıntısı yaşanmaması için sondaj çalışması başlattı. Kuraklık sondaj çalışması yaptırdı

Afyonkarahisar Belediyesi son yıllarda yaşanan kuraklık nedeniyle, kentte içme suyu sıkıntısı yaşanmaması için sondaj çalışması başlattı.

 

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü tarafından Sinanpaşa İlçesi Balmahmut Köyünde başlatılan sondaj çalışmalarını yerinde inceledi.

Yapılan su analizlerine göre 7,6 ph değerinde su çıkan kuyuların, olası bir su sıkıntısında devreye gireceğini açıklayan Başkan Çoban, “İnşallah halkımızı susuz bırakmayacağımız gibi şişe suyu kalitesinde su içireceğiz” dedi.

Toplam 12 kuyunun açılacağı sondaj çalışmalarını yerinde inceleyen Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, yüklenici firma yetkililerden durum bilgisi aldı. Sondaj çalışmalarıyla ilgili genel bir değerlendirme yapan Başkan Burhanettin Çoban, son yıllarda yaşanan kuraklığa bağlı olarak Akdeğirmen Barajındaki su seviyesinin hızla düşmesinin sondaj çalışmasını zaruri hale getirdiğini söyledi.

“HALKIMIZI SUSUZ BIRAKMAMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

 

İhtimaller dahilinde Akdeğirmen Barajının şehrin su ihtiyacını karşılayamadığı anda yedek olarak bekletilecek Balmahmut ve Ali İhsan Paşa Mahallesindeki kuyuların devreye gireceğini dile getiren Başkan Çoban, “Tüm planlamamızı en kötü senaryoya göre yapıyoruz. İnşallah halkımızı susuz bırakmamaya çalışacağız. İnsanımız için yapılan hizmet çok kutsaldır. Özellikle su hizmeti kutsal hizmetlerin başında geliyor. Bu vesile ile Su ve Kanalizasyon  Müdürlüğümüz personelini, DSİ Isparta Bölge Müdürlüğü’nü ve Mera Komisyonumuzu canı gönülden kutluyor ve Afyonkarahisar halkı adına teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

 

“ÇALIŞMALAR 7 MİLYON LİRAYA MAL OLACAK”

 

Çalışmaların maliyeti ve bitiş tarihi ilgili de bilgi veren Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, “Sadece sondaj çalışmalarının Belediyemize maliyeti bir milyon lirayı bulacak. Sonrasında yapılacak kuyu bağlantıları, isale hattı, su deposu ve Scada sistemi ise  toplam 6 milyon liraya tekabül edecek. Sondaj çalışmalarımız Aralık ayında bitecek. Bu aşamada arkadaşlarımız şimdiden bağlantı projeleri ile su deposu ve Scada merkezinin projesinin yapıyorlar.  Hızlı bir şekilde kar-kış demeden bunları gerçekleştirip Nisan ayına kadar tüm bu çalışmaları bitirmeyi hedefliyoruz” dedi.

admin

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir