SAİT KARADUMAN | NASIL CUMHURBAŞKANI OLDUĞUNU UNUTTUK MU? Makalesi | Yeha

NASIL CUMHURBAŞKANI OLDUĞUNU UNUTTUK MU?

Image

NASIL CUMHURBAŞKANI OLDUĞUNU UNUTTUK MU?

SAİT KARADUMAN
11.05.2018

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 15 Temmuz 2002’de yaptığı konuşmasında “Siyasi hayatımızda çok hızlı gelişmelerin yaşandığı çalkantılı bir dönemden geçilmektedir. Türkiye artık dönüşü olmayan bir erken seçim sürecine girmiştir” diyerek AK Parti’nin dolayısıyla milletvekili bile olamayacak olan Recep Tayyip Erdoğan’ın önünü açmıştı.
Seçimler oldu ve meclisteki MHP, ANAP, DSP, DYP yüzde 10 barajının altında kaldı. AK Parti ise 34.95 oyla iktidara geldi.
Oysa ki; 2002’de Anayasa Mahkemesi, Erdoğan’ın TCK’nın 312. maddesinden mahkum olduğu gerekçesiyle “milletvekili seçilme yeterliliğine sahip olmadığını” belirterek parti kurucusu olamayacağını hükme bağlamıştı.
YSK da Anayasa’nın milletvekili seçilme yeterliliğini düzenleyen 76. maddesinde yer alan “ideolojik ve anarşik eylemlere katılma” hükmünü gerekçe göstererek Erdoğan’ın adaylığını kabul etmedi. Hükümeti Abdullah Gül kurdu.
Dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile görüşme trafiğin ardından Baykal, “Kanaatim, bir insanın siyasi suç niteliğinde mahkum olmasının ömür boyu siyasetten mahrum edilmesine gerekçe olmamalıdır” diyerek Erdğan’ın önünü açtı.
YSK’nın AK Parti’nin başvurusu üzerine 4 Aralık’ta Doğanköy’deki seçimde usulsüzlük olduğuna karar verilerek Siirt seçimlerinin tekrarlanmasına karar vermesi, Erdoğan’ı parlamentoya taşıyan sürece start verdi.
AK Parti, Anayasa’nın 67, 76 ve 78. maddeleriyle ilgili değişiklik teklifini Meclis’e sundu. Ak Parti’nin anayasa değişiklik teklifinde, Anayasa’nın milletvekili seçilme yeterliliğini düzenleyen 76. maddesinde yer alan “ideolojik veya anarşik eylemlere” ifadesi ile “affa uğramış olsalar bile” tabiri çıkarılarak yerine, “terör eylemi” tanımlamasının getirilmesi öngörüldü. Anayasa’nın 78. maddesinde öngörülen değişiklik ile de Erdoğan için ara seçim yolu açılması hükme bağlandı. Madde metnindeki “Ara seçim her seçim döneminde bir defa yapılır ve genel seçimden 30 ay geçmedikçe ara seçime gidilemez” ifadesi çıkartılması hükme bağlandı.
13 Aralık 2002’de TBMM’de AK Parti ve CHP’nin oylarıyla anayasa değişiklik teklifi kabul edildi. 19 Aralık 2002’de ise dönemin Cumhurbaşkanı Sezer, düzenlemeyi veto ederek TBMM’ye iade etti. CHP parti grubu 20 Aralık’ta, vetoya rağmen Anayasa değişikliğine desteğini sonuna kadar sürdürme kararı aldı. Meclis, CHP’nin desteğiyle Anayasa’nın öngördüğü üçte iki çoğunluğun (367) üzerinde 437 oyla 26 Aralık’ta teklifi aynen benimsedi. Meclis’in aynen gönderdiği Anayasa değişikliğini 31 Aralık‘ta Sezer onaylamak durumunda kaldı.
9 Mart 2003’te tekrarlanan Siirt seçimlerinde, AKP’li Mervan Gül, Erdoğan’ın seçilmesine olanak sağlamak amacıyla adaylıktan çekildi. Tekrarlanan seçimde AK Parti Genel Başkanı Erdoğan milletvekili seçildi.
Ardından Başbakan ve Cumhurbaşkanı oldu.
CHP bu dönem de İYİ Parti’ye yapılan ve yapılacak engellemeleri ortadan kaldırmak için devreye girdi.
Durum böyle iken İYİ Partiye geçen 15 Milletvekili ile ilgili hakaret derecesine varan konuşmalara ne demeli?

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..