YEHA | Yerel Haber Ajansı

Yerelden Dünyaya

Maliye Kavşağı neden tamamlanamadı? Maliye Kavşağı neden tamamlanamadı?
Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Maliye Kavşağına yapılan battı-çıktı'nın neden geciktiğini açıkladı. Maliye Kavşağı neden tamamlanamadı?

Afyonkarahisar Belediyesi tarafından daha önce Ekim Ayı sonunda faaliyete geçeceği duyurusu yapılan Maliye Kavşağı battı çıktı çalışması TEDAŞ’ın yüklenici firma çalışmalarından dolayı tamamlanamadığı bildirildi.

 

Afyonkarahisar Belediyesi, Maliye Kavşağı’ndaki çalışmalarını planlı bir şekilde sürdürüyor ve kavşağın daha önce açıklanan tarihte trafiğe açılması konusunda büyük çaba harcıyordu. Tüm bu gelişmelerin yanında TEDAŞ’ın bölgede trafo değişikliğine gecikmeli olarak gitmesi çalışmaları aksattı.  Afyonkarahisar Belediyesi tarafından daha önce bilgi verilmesine rağmen trafonun bölgeye yetebileceği kanaatinde olan ve yenileme çalışması yapmayan TEDAŞ,  daha sonra aldığı bir kararla trafonun yetersiz kalacağı, yenilenmesi gerektiği konusunda görüş bildirerek çalışmalarına yüklenici firma aracılığı ile başladı.  Tüm bu gelişmelerin ardından TEDAŞ’ın havai hatların yer altına alması ve enerji teminindeki sistem değişikliğine gecikmeli olarak gitmesi Afyonkarahisar Belediyesi’nin Ekim ayı sonunda trafiğe açılacağını duyurduğu tahminini erteleme noktasına getirdi.

ÇALIŞMALAR YÜZDE 97-98 SEVİYESİNDE TAMAMLANDI

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Maliye Kavşağında yaşanan gelişmelerle ilgili basın mensuplarıyla bölgede bir araya geldi.Konuşmasına Maliye Kavşağının Ekim ayı sonu itibariyle trafiğe açılabileceği yönünde yapılan bilgilendirmeyi hatırlatarak başlayan Başkan Burhanettin Çoban; “ Maliye Kavşağı battı çıktı çalışmalarımızda 1 Temmuz 2017 tarihi itibariyle tüm yolları kapatmış ve çalışmaya başlamıştık. Bizlerde müteahhit firmadan aldığımız bilgiye ve yerinde yaptığımız keşiflere göre buranın Ekim ayı sonu itibariyle faaliyete geçebileceği şeklinde bilgileri sizlerle paylaşmıştık. Ancak paylaştığımız bilgileri bir hafta veya on gün öncesi olabilir, sonrası olabilir cümlesini aynen kullandığımı hatırlıyorum. Burası Afyonkarahisar’ın en çok alt yapı gruplarının bulunduğu bir alan. Su, kanalizasyon, doğalgaz, yağmursuyu, Telekom ve diğer özel şirketlerin fiber internet hatları, TEDAŞ AFJET ve benzeri kurumların alt yapıları çok ciddi bir zaman aldı. Belediye Başkan Yardımcımızın, Fen İşlerimizin de yoğun ilgisiyle daha uzun sürede bitmesi gereken çalışmalar yüzde 98-99’lar seviyesine gelmiş oldu” dedi.

GÖRÜNTÜ KİMSEYİ ALDATMASIN İŞİN ZOR KISMI BİTTİ

TEDAŞ’ın bölgede enerji temininde sistem değişikliğine gittiğini ve çalışmalarına müteahhit firma aracılığı ile başladığını aktaran Başkan Burhanettin Çoban; “Burada tüm elektrik hatları havai hatlardan yani yer üstündeki direklerden sağlanan hatlardan oluşuyor.  Bunun yanında burada birde TEDAŞ’a ait bir trafo var. Bu trafo TEDAŞ’ın sorumluluğunda olan bir alan. TEDAŞ’a bilgi vermemize rağmen trafonun bölgeye yetebileceği kanaatinde oldukları için bir yenileme çalışması yapmadılar. Ancak bundan 10-15 gün öncesinde trafonun yetersiz kalacağı, yenilenmesi gerektiği kanaatine vardılar ve çalışmaya başladılar. TEDAŞ- Telekom ve özel internet hatları müteahhitlerle çalıştığı için TEDAŞ’da bu işi bir müteahhit’e vermiş ancak yüklenici firma, bizim Ekim ayı sonu tahminimizi erteleme noktasına getirdi. Trafo çalışmasını bitiremedi. Elektrik direklerinin kaldırılıp havai hatların yer altına alınmasını sağlayamadı. Bu çalışmaları yapamayınca battı çıktı çalışması için atılması gereken betonlar atılamadı, yağmur mazgalları kurulamadı. Ama bütün bunlara rağmen çalışmalarda yüzde 97-98 seviyelerine geldik. Buradaki görüntü kimseyi aldatmasın. Aslında işin çok zor kısmı büyük ölçüde başarıldı.Allah bizi mahcup etmesin inşallah Kasım ayının ortasına kalmadan bu alanımızı açacağımızı tahmin ediyorum.” dedi.

AKILLI KAVŞAK UYGULAMASI HAYATA GEÇECEK

Bölgede sadece bir battı çıktı çalışması yapmadıklarını aynı zamanda Akıllı Kavşak Sistemini de hayata geçireceklerini söyleyen Başkan Burhanettin Çoban konuşmasına şöyle devam etti; “2014-2019 seçim kampanyasındaki seçim vaatlerimizden bir tanesi de Akıllı Kavşak Sistemleriydi. Biz burada sadece battı- çıktı yapmıyoruz. Burada ve diğer 20’ye yakın kavşağımızda Akıllı Kavşak Sistemleri yapıyoruz. Burada sadece bir battı- çıktı ile trafiği rahatlatmıyoruz buraya şu anda Akıllı Kavşak Sistemlerinin montajını yapıyoruz. Kavşaktaki araç sayısına göre kırmızı ışıkta bekleyen yaya durumuna göre ışığın sürelerini otomatik ayarlayan sistemleri buraya monte ediyoruz.” diye konuştu.

BU GECİKME BELEDİYE’Yİ NASIL ETKİLEDİ?

Teknik İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Sabri Demirkapu ise Afyonkarahisar’ın ilk battı çıktı projesini Başkanımızın sayesinde yapmaktan büyük onur duyduklarını söyledi.

Maliye Kavşağındaki  iş programının düzenli bir şekilde devam ettiğini aktaran Demirkapu; “ TEDAŞ’ın enerji teminindeki sistem değişikliğinden dolayı buradaki mevcut eski trafo iptal edilip yerine yeni bir köşk kurulması gerekiyordu. Bu program, bizim programımızdan sonra TEDAŞ tarafından yapıldığı için bir miktar gecikmeler oldu. Bu gecikme Belediye’yi nasıl etkiledi derseniz mevcut dikili elektrik direklerinin bir tanesinden dolayı battı çıktının yan perdesini dökemedik. Bunu dökemediğimizden dolayı ne yan dolguları yapabiliyoruz, ne de yan taraftaki asfalt ve diğer işlemleri yapabiliyoruz. Yine 600’lük yağmur suyu bağlantımızı yapamadık. Bu nedenle süreçte biraz aksama meydana geldi. Burada görülen dağınıklık sizi yanıltmasın üzerinin makyajı kaldı. Ana hatların çoğu bitti, inşallah nasip olursa Kasım Ayı’nın ortasında burayı tamamlayıp hizmete açacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

Açıklamaların ardından Belediye Başkanı Burhanettin Çoban beraberindekiler ve basın mensuplarıyla birlikte kavşakta bir süre incelemelerde bulundu.

admin

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir