YEHA | Yerel Haber Ajansı

Yerelden Dünyaya

Milletvekili Köksal: “Helale karar verecek öyle mi? Hadi ordan!” Milletvekili Köksal: “Helale karar verecek öyle mi? Hadi ordan!”
CHP Milletvekili Burcu Köksal, TBMM Genel Kurulunda kabul edilen 'Helal Akreditasyon Kurumu' ile ilgili olarak, " Helali biliyoruz da Akreditasyon nedir Allah aşkına?" dedi. Milletvekili Köksal: “Helale karar verecek öyle mi? Hadi ordan!”

Helal Akreditasyon Kurumu ile ilgili TBMM Genel Kurulunda söz alan Milletvekili Burcu Köksal, sözlerine “Milli egemenliğimizin geçişini sağlamak ve demokratik bir düzenin kurulabilmesine olanak tanımak için 1 Kasım 1922’de saltana kaldırıldı. Saltanatın kaldırılmasının, egemenliğin, millete verilmesinin yıldönümünü ve ayrıca okuryazarlığın önündeki en büyük engeli ortadan kaldıran harf devriminin 89’ncu yıldönümünü kutluyorum diyerek başladı.

NASIL VE NEYE GÖRE HELAL?

Konuşmasına, “Helali biliyoruz da Akreditasyon nedir Allah aşkına” diye devam eden Köksal, Akreditasyon kelimesinin nereden ve ne anlama geldiğini açıkladı.
Köksal, “Akreditasyon Fransızca kökenli bir kelime, belli kriterleri sağlarlık, denklik hakkında bilir kişi veya kurumlarca verilen bir belge. Helal Akreditasyon kurumu da bu durumda olsa olsa bir ürünün, hizmetin helal mi haram olduğunu tespit edecek kurum” dedi.

Kurumun ne şekilde ürünlere helal veya haram belgesi vereceğini soran Milletvekili Köksal. sözlerini şöyle sürdürdü:
“Peki bu kurum o ürünün veya hizmetin helal mi haram mı olduğunun tespitini nasıl yapacak, gerçekten merak ediyorum. Örneğin elmanın, armudun, kirazın, patatesin helal mi haram mı olduğuna nasıl karar verecek? Şimdi çiftçi ağacı besmele ile dikip suladım dese, bu ürün helaldir dese, bu ürüne helal sertifikası mı verilecek. Ya da örneğin, patates üreticisi ben patatesleri besmele ile söktüm helaldir dese, helal belgesi mi verecek. Yazı yazdığımız kaleme helal mi haram mı olduğuna nasıl karar verecek merak ediyorum. Hakikaten 20 yıllık bir kiraz ağacının, 10 yıllık bir üzüm bağının vermiş olduğu meyvenin, ürünün neye göre helal belgesi verilecek. Ya da mesela balık için helal belgesi almak istiyorsunuz, ne diyecek balıkçılar; ‘biz abdest alıp ağları besmele ile attık, tuttuğumuz balık helaldir, helal sertifikası verin mi diyecek. Helal Akreditasyon Kurumunun verdiği helal belgesine nasıl güveneceğiz?!

ÜLKEMİZİN YOLSUZLUK ALGISI

Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetinin Türkiye’nin yolsuzluk algısını 176 ülke arasında 75’ci sıraya çıkardığını belirten CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, şunları kaydetti:
“Öyle ya bu kurumun üyelerini belirleyecek olan şu anki Adalet ve Kalkınma Partisi yolsuzluk algısında ülkemizi 176 ülke arasında 75’nci sıraya yükselten Adalet ve Kalkınma Partisi. 59.3 Milyar dolarlık özelleştirme yapıp, bu özelleştirme paralarını nereye harcadığının hesabını veremeyen Adalet ve Kalkınma Partisi. FETÖ ile mücadele ediyorum diye suçlu suçsuz binlerce insanı işinden aşından, özgürlüğünden eden, kendi itirafıyla at izin it izine karıştıran bir süreci yöneten Adalet ve Kalkınma Partisi. 2006 yılında kendi iktidarı döneminde çıkardığı Tarım Kanuna göre çiftçiye verilecek destek, gayrisafi milli hasılanın yüzde 1’inden dediği halde, buna bile riayet etmeyip, çiftçiye eksik destek veren Adalet ve Kalkınma Partisi. Bu kanun yürürlüğe girdiğinden bu yana çiftçiye 87 buçuk milyar liralık eksik destekleme veren, sadece 2017 yılında vermesi gereken 26 milyar liralık desteği vermeyip 12.8 milyar liralık desteği vererek, yani bir anlamda kul hakkı yiyerek, çiftçiyi bankalara, sağa sola borçlandıran Adalet ve Kalkınma Partisi. Kendi çocukları katlarla, yatlarla, gemiciklerle sefa sürerken 18 milyonluk 15-29 yaş arası gençlerimizin yüzde 27’sini işsizliğe mahkum eden Adalet ve Kalkınma Partisi. Seçim meydanlarında eveleyip geveleyip, taşerona kadro vereceğim deyip, emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetini çözeceğim, terörü bitireceğim deyip kendi verdiği sözü tutmayan Adalet ve Kalkınma Partisi. Askeri okulları kapatıp, orada okuyanların FETÖ ile alakası olmadığı halde FETÖ’cü damgası yediği için perişan olan çocukların vebalini taşıyan Adalet ve Kalkınma Partisi. Lop etten buğdaya, samandan mercimeğe kadar bir çok ürünün ithalatına kapı açarak kendi çiftçisini bitirmeye çalışan Adalet ve Kalkınma Partisi, Helal Akreditasyon Kurumunu belirleyecek öyle mi? Helale karar verecek öyle mi? Hadi ordan!”

admin

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir