YEHA | Yerel Haber Ajansı

Yerelden Dünyaya

Milli Eğitim Sistemi yap-boz tahtasına döndü Milli Eğitim Sistemi yap-boz tahtasına döndü
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar İl Başkanı Kemal Demirkırkan, AK Parti Hükümetleri döneminde Milli Eğitim Sisteminin yap-boz tahtasına dönüştürüldüğünü söyledi. Milli Eğitim Sistemi yap-boz tahtasına döndü

Türk Eğitim-Sen Afyonkarahisar Şube Başkanlığı Olağan Genel Kurulunda konuşan Demirkırkan, “Milli olması gereken eğitim sistemi ne yazık ki; AKP’nin 15 yıllık iktidarı döneminde yap-boz tahtasına döndürülmüş ve ciddi bir nitelik kaybı ortaya çıkmıştır. Okula başlama yaşının 5’e düşürülmesi sonra yeniden yükseltilmesi, el yazısının getirilip kaldırılması, eğitim sisteminin 4+4+4 şeklinde parçalanması, müfredatın sürekli değiştirilmesi gibi adımların hiçbirinde, uzmanların, bilim insanlarının görüşleri sorulmadı. AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında MEB bütçesinden eğitim yatırımlarına ayrılan pay yüzde 17.18 iken 2017 yılı itibariyle yüzde 8.51’e geriledi. Eğitimde çok başlılık aldı başını gidiyor. Durumun vehametine bakın; 24 Eylül’de Milli Eğitim Bakanı “Eğitime Türkiye’de çağ atlattık” açıklamasından iki gün sonra ise Cumhurbaşkanı “Eğitimde istediğimiz neticeyi alamadık” diyor” dedi.
ÇOCUKLAR DENEK OLARAK KULLANILIYOR
Hiçbir ülkede çocukların bu kadar denek olarak kullanılmadığının altını çizen Demirkırkan, “Eğitim sistemi ve sınav sistemini yap-boz tahtasına dönüştüren iktidar, çocukları değil, siyasi, ideolojik çıkarları öncelemektedir. Temel eğitimden orta öğretime geçişte yapılan son değişiklik, üniversiteye girişte yapılan sınav değişikliği öğrenim çağında çocuğu olan milyonlarca insanı etkilemiştir. TEOG ve Üniversiteye giriş sınavlarından yaşadıklarımıza bakın. Üniversiteye giriş sınavlarının 1 ay önce kaldırıldığı, yeniden konulduğu, içeriğinin günaşırı değiştirildiğini üzülerek görüyoruz. Tek adam yatağından kalktı ve TEOG’u kaldırmaya karar verdi. Maalesef bundan ne Başbakanın ne de Bakanın haberi vardı. Öğrenciler ise hiçbir şeyden habersiz sınava hazırlanmaya devam ediyorlardı” diye konuştu.
“SORUNLARIN ÜSTESİNDEN GELEBİLİRİZ”
Günün birlik olma günü olduğunu belirten CHP Afyonkarahisar İl Başkanı Kemal Demirkırkan, sendikacılara da seslenerek, şöyle dedi:
“Sivil toplum örgütleri, sendikalar sorunlarının çözümünde siyasi partilerle birlikte olmak, birlikte çözüm aramak, birlikte tepki göstermek zorundalar. Gün artık birlik olma günüdür. Siyasi görüşlerimizi farklılıklarımızı biryana bırakıp birlikte hareket etmek zorundayız. Sorunların üstesinden birlikte gelebiliriz. Bu ülke için susmayacağız, korkmayacağız. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız.”

admin

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir