YEHA | Yerel Haber Ajansı

Yerelden Dünyaya

Milli irade tek bir kişinin iradesine teslim ediliyor Milli irade tek bir kişinin iradesine teslim ediliyor
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar İl Başkanı Kemal Demirkırkan, istifa eden belediye başkanları ile ilgili “Milli irade bir kişinin iradesine teslim ediliyor” dedi. Milli irade tek bir kişinin iradesine teslim ediliyor

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar İl Başkanı Kemal Demirkırkan, istifa eden belediye başkanlarını değerlendirerek, Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un ağlayarak görevinden istifa ettiğini hatırlatarak, “Milli irade bir kişinin iradesine teslim ediliyor” dedi.

Partisinin il binasında haftalık basın toplantısı düzenleyen Başkan Demirkırkan, “Balıkesir Belediye Başkanlığı görevini düzenlediği basın toplantısında gözyaşlarına hakim olamayan Ahmet Edip Uğur, “Yolsuzluğunuz yok, usulsüzlüğünüz yok, başarısızlığınız yok, FETÖ bağlantınız yok ama ailenize, evinize kadar ulaşan baskılar, tehdide varan müdahaleler var.  Katlanacak bir durum olmanın ötesine geçmiştir” dedi ve partisinden de istifa etti” dedi.

TEHDİT EDİLDİĞİNİ İTİRAF ETTİ

Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un kendisinin ve ailesinin de tehdit edildiğini söylediğini belirten Demırkırkan, “Aileme kadar ulaşan biçimde tehdit edildim’ diyen kişi, bir büyükşehir belediye başkanıdır ve tehditler neticesinde bıraktığı kamu görevi olan 308 bin oy alarak seçildiği büyükşehir belediye başkanlığıdır. Bu demokrasimiz ve yerel yönetimler için kara bir gündür. Şunu hatırlatmak isterim ki biz referandum sürecinde  tek adam yönetiminin egemen olacağını, her kararın saraydan verileceğini anlatmıştık. İşte daha 2019 gelmeden saray darbesi başladı. Yerel bir darbe gerçekleşiyor, bu darbe ağır ağır ilerliyor. Meclisten çıkan kanunlara isteseniz de istemeseniz de çıkacak deniliyor. Milli irade tek bir kişinin iradesine teslim edilmiştir” diye konuştu.

ERKEN SEÇİM YAPALIM

Tehdit ile istifa ettirilmiş, kayyum ile el konmuş belediyelerin ülke nüfusunun yüzde 43’ünü oluşturduğunu ve bu illerdeki insanların seçtikleri başkan tarafından yönetilmediğine dikkat çeken Başkan Demirkırkan, şunları söyledi:
“Türkiye böyle devam edemez. 17 ay daha böyle sürdürülemez. Yerel seçimler öne alınmalı belediyeler yeniden milletim seçtiği temsilcilere teslim edilmelidir. Gelin erken seçim yapalım! İktidarınız altında can çekişen millet iradesinin, demokrasinin namusunu kurtaralım.”

MAZOT ZAMMI KÖYLÜYÜ ÜZDÜ

Son günlerde akaryakıta gelen zamlara da değinen CHP Afyonkarahisar İl Başkanı Kemal Demirkırkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizde yaşam her geçen gün daha da zorlaşıyor. Dolar 4 TL, Euro 4,5 TL sınırına dayandı. Paramız değer kaybetmeye devam ediyor. Türk-İş’ten yapılan açıklamaya göre, Ekim ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1,544 liraya, yoksulluk sınırı da 5 bin 30 liraya yükseldi. Son yapılan zamlarla Benzin 5,5, mazot ise 5 liraya dayandı. Türkiye’de akaryakıttan yüzde 60’ın üzerinde vergi alınmaktadır. 1,5 TL’ye ithal ettiğimiz akaryakıt dağıtım masrafları ve özellikle alınan fahiş vergilerle pompada 5,5 TL oluyor. Benzine yapılan zamlarla vatandaşın sırtına günlük 10 milyon lira daha fazladan vergi bindirilmektedir.”

YARASI OLANLAR GOCUNMAYA BAŞLASIN

Demirkırkan, şöyle dedi:
“Afyonkarahisar’daki birçok AKP’li belediye başkanı için kötü bir haberimiz var. CHP Milletvekili Gürsel Tekin tarafından FETÖ ve PDY ile irtibatlı olduğu için el koyulan, 2 bin 341 adet taşınmazı (bunların içinde hastane, okul, öğrenci yurdu, vakıf, federasyon, dernek, üniversite, sendika, medya organları ve alışveriş merkezi binaları var) hangi bakanların, belediye başkanlarının, kurum ve kuruluşların FETÖ’ye ne kadar süreliğine, hangi illerde ve tarihlerde tahsis edildiği, bunun yanı sıra taşınmazlardan bağış adı altında ücretsiz tahsis edilen var mı? Bağış yapılmadıysa tahsis ücreti nedir? Tahsis eden Bakanın, Belediye Başkanının, kurum ve kuruluşların adı nedir? Yapılan bu tahsisatlar kaç yıllığına yapıldı? Gibi sorulara açıklık getirmek amacıyla,  Meclis Araştırması açılması teklif edildi. Yarası olanlar gocunmaya başlasın.”

ERENLER ESNAFI DA ÖĞRENCİLER DE ŞİKAYETİÇİ

Afyonkarahisar’ın Erenler mahallesinde yaşanan olaylarda esnafın da öğrencilerin de şikayetçi olduğuna dikkat çeken Demirkırkan, bu mahallenin esnafına sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

Demirkırkan, şunlar ıkaydetti:

“Bölgedeki esnaf daha önceki yıllarda olduğu geceleri de isteyenin istediği saate kadar çalışma izninin verilmesini istiyor. Bu yıl gece 1 olduğunda Belediye Zabıtası ve polisler siren ve kornalarla, hatta gece yarısı megafonla çevredekileri de rahatsız edecek düzeyde ses çıkartarak dükkanları kapattırmaya çalışıyor. 1 Ekim itibariyle kapanma saatinin 24 ‘e alınacağı da ifade ediliyor. Esnaf gerekirse sabaha kadar hizmet etmeye devam etmek istediklerini söylüyor. AKÜ’de ikinci öğretimde okuyan pek çok öğrenci var. Yani bazı gençlerimiz gece derse giriyor. Ve geç çıkıyor. Bazıları da özellikle sınav dönemlerinde geç saatlere kadar ayakta. Okuldan çıkınca ya da gece ders sonrası acıkınca yemek yemek, yorgunluk atmak istiyor. Ancak her yer kapalı. Bu öğrencilere eziyet etmeye hakkınız yok.

Esnafımız Erenler bölgesinde alt yapının neden tamamlanmadığını soruyor. Bu bölgede hangi sokağa girerseniz girin mutlaka çamurla karşılaşıyorsunuz. İnşaat molozları için herhangi bir çözüm neden düşünülmüyor, anlamakta güçlük çekiyoruz. Örneğin Yurt dışında inşaat yapan herkesin yaptığı inşaatın önünde belediyeden kiraladığı büyük çöp konteynırları bulundurma ve inşaat pisliğini buraya atma zorunluluğu var.  Öğrenciler ve esnaf çamurdan şikayetçi. Çöpler niye daha sık toplanmıyor diye soruyorlar.”

SEYYAR SATICILAR ŞİKYETÇİ

Şikayetçi olan bir diğer esnaf grubunun ise seyyar satıcılar olduğunu belirten Başkan Demirkırkan, “Park Afyon arkasında yer gösterilen Kokoreççiler. Daha önce Afyon’un değişik yerlerinde hizmet veren seyyar Kokoreççilere Belediye tarafından Park Afyon arkasındaki alanda çalışabilecekleri bildirildi. Ancak gelin görün ki bu iş ile uğraşanlara yer gösteren belediye  bu alanda elektrik, su, WC gibi ihtiyaçları karşılamıyor. Esnaf temizlik için kullandığı suyu bile taşıyor. Esnafın zaten düşük olan kazancı elektrik üretmek için kullandığı jeneratörlere gidiyor. Bu alanda yemek yiyenler için hijyenik bir WC, lavabo ihtiyacını karşılamak çok mu zor” diye konuştu.

SIRP ETLERİ DE HELAL Mİ?

Afyonkarahisar Belediyesini tarafından organize edilen ve 29 Ekim tarihinde düzenlenen  “Helal Gıda ve İnsana Etkileri” Konulu Konferans nedeniyle emeği geçenleri kutladığını belirten Demirkırkan “Ülkemiz için önemli olan bu özel ve güzel gün için gerçekten önemli bir etkinlik düzenlemiş. Helal gıda sempozyumu sırasında  250 bin Boşnak’ın katili Miloseviç’in  Sırbistan’ından ithal edilecek olan etlerin helal olup olmadığını tartıştılar mı? Merak ediyoruz. Bu yaman çelişkidir. Bir yandan helal gıda sempozyumu düzenle diğer yandan Sırbistanda et ithal et” şeklinde konuştu.

admin

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir