YEHA | Yerel Haber Ajansı

Yerelden Dünyaya

Örnek tesise öğrencilerden ziyaret Örnek tesise öğrencilerden ziyaret
Öğrencileri Afyonkarahisar’daki Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisinde incelemelerde bulundu. Örnek tesise öğrencilerden ziyaret

Afyon Kocatepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri Afyonkarahisar’daki Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisinde incelemelerde bulundu.

Afyonkarahisar Çevre Hizmetleri Birliği’nde görevli Çevre Mühendisi Dilek Karaca, ziyaretçilere tesis hakkında bilgiler verdi.
Karaca, Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisi’nin 2009 yılında işletmeye alındığını belerterek tesisin Türkiye genelinde örnek bir tesis olduğunu söyledi. Karaca, Birliğe üye 51 Belediyenin yanı sıra İl Özel İdaresine bağlı köylerin çöplerinin de tesiste düzenli depolama yöntemiyle bertaraf edildiğini ifade etti.
Tesiste 2012 yılı Mayıs ayından itibaren ise çöplerin düzenli depolanması sırasında oluşan biyogazdan 2,80 MW/ saat elektrik enerjisi üretimi yapıldığı ve bu sayede yaklaşık 9 bin hanenin elektrik sarfiyatının karşılandığı bildirildi.
Ziyarete Afyonkarahisar Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi 9. Sınıf öğrencileri de eşlik etti.

admin

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir