YEHA | Yerel Haber Ajansı

Yerelden Dünyaya

SGK’yı kim batırdı? SGK’yı kim batırdı?
CHP Afyonkarahisar İl Başkanı Kemal Demirkırkan, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘SSK’yı batırdı’ söylemlerine sert yanıt verdi: 'SGK'yı kim batırdı?' SGK’yı kim batırdı?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar İl Başkanı Kemal Demirkırkan, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘SSK’yı batırdı’ söylemleriyle haksız saldırı düzenlendiğini belirterek, “Üç sosyal güvenlik kurumunun, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur da dahil Kemal Kılıçdaroğlu’nun emekli olduğu tarihteki yani 1999’daki açığı 2 milyar 341 milyon liraydı. Şimdiki açığı ise 20 milyar lirayı aştı. Peki SGK’yı kim batırdı?” dedi.

CHP Afyonkarahisar il binasında düzenlenen haftalık basın toplantısında konuşan Demirkırkan, “Uzun zamandan beri genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu yıpratmak için bir yalana başvuruyorlardı. Neydi bu yalan. “Kılıçdaroğlu SSK’yı batırdı”. Geçtiğimiz hafta içinde sosyal güvenlik kurumu rakamları açıklandı. Üç sosyal güvenlik kurumunun, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur da dahil üç sosyal güvenlik kurumunun Kemal Kılıçdaroğlu emekli olduğum tarihteki yani 1999’daki açığı 2 milyar 341 milyon liraydı. Peki, şimdiki açığı ne kadar? 20 milyar lirayı aştı arkadaşlar. Şimdi biz soruyoruz. Sosyal Güvenlik Kurumunu kim batırdı? 2 milyar liradan 20 milyar liraya çıktı açık. Üstelik o dönemde emeklilik yaşı kadınlarda 34, erkeklerde 43 idi. Şimdi emeklilik yaşı 65. İlave olarak o dönemde muayene katılım payı, ilaç katılım payı falan yoktu. Şimdi hasta her gittiği yerde cebinden para ödüyor. Eczaneye gidiyor para ödüyor, hastaneye gidiyor para ödüyor, emekli maaşını aldığı gün kesintileri fark ediyor. Bunların hesabı sorulmayacak mı sanıyorsunuz” diye konuştu.

“AKP’NİN NİTELİKSİZ TARIM POLİTİKALARI…”

AK Parti hükümetinin niteliksiz tarım politikaları nedeniyle 2 Trakya büyüklüğündeki tarım arazisinin ekilemediğine işaret eden Demirkırkan, hayvancılığın önde gelen yem kaynağı meraların boş kaldığını, ürün ithal ederek de Türkiye tarımının yönetilemeyeceğinin altını çizdi.
Demirkırkan, şöyle dedi:
“Mazot 5 lirayı aştı. Gübre dünyanın parası, ilaç fiyatları el yakıyor, işçilik giderleri arttı. Çiftçimiz zarar ediyor. Ya da zarar etmek yerine tarlasını ekmiyor, çiftçilik yapmıyor, üretmiyor. Önceki yıl Sinanpaşa’da çiftçimiz ürettiği bezelyeyi satamadı. Zarar edeceğine hayvanlarına yedirdi. Öyle olunca bu yıl da ekim yapmadı Peki hükümet ne yaptı. Bu dönemde 81 bin ton kurutulmuş bezelye ithal edildi. Bizim çiftçimize vereceğimiz parayı iktidara yakın ithalatçıya ve yurtdışındaki çiftçiye verdik.
Kırmızı et üreticileri, besicilerde durum farklı mı? Romanya’dan ithal edilen sığırı, Bulgaristan ve Gürcistan’dan ithal edilen samanla beslerseniz elbet yerli besicilik ölür. Yerli üreticiyi bitirenler şimdi de mahallenin kasabını bitirmeye çalışıyor. TÜİK’in açıklamasına göre et üretiminde yüzde 23 azalma var. Yedi yıldır siz et ithalatı yapıyorsunuz, 5 milyar doları yurtdışına ödüyorsunuz. Sonra et üretimi azaldı. Demek ki, yaklaşık 7 yıldan beri süren ve karşılığında 5 milyar doları aşan, et ithalatı bir çözüm olmamış. Bu ithalat, üretimi olumsuz yönde etkilemiş. Bu ülkenin meralar da var, besicisi de, çiftçisi de var, kasabı da var. 5 milyar doları neden dışarıya ödüyorsun, dışarının besicisini kazandırıyorsun, senin kasabın, senin besicin kazansa iyi değil mi? AKP’nin uyguladığı niteliksiz tarım politikaları sayesinde 2 Trakya büyüklüğünde alan ekilmeyip, boş kalırsa, Doğu ve Güneydoğu’daki bedava yem kaynağı meralar boş kalırsa yani kısacası Türkiye toprakları ve meralarını kullanmazsa, yem kaynağı olan arpayı ithal ederse, yem kaynağı olan mısır’ı ithal ederse Türkiye tarımı yönetilemez.”

“MEĞER İMF YERİNE BAŞKALARINDAN BORÇ ALMIŞIZ”
Kredi derecelendirme kuruluşları tarafından yapılan kırılgan ekonomiler sınıflamasında Türkiye’nin ‘en kırılgan’ olarak ilk sırada yer aldığını belirten CHP İl Başkanı Kemal Demirkırkan, “Kredi derecelendirme kuruluşları tarafından yapılan kırılgan ekonomiler sınıflamasında Türkiye uzunca bir süredir en kırılgan ekonomiler içinde Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Endonezya ile birlikte yer alıyordu. Türkiye, yenilenen listede de yine kırılganlar arasında “en kırılgan” olarak ilk sırada! Diğer ülkeler değişirken Türkiye maalesef terini korudu. Listeye Arjantin, Pakistan, Mısır ve Katar ilave oldu. Kırılgan ülkeler “küresel finansal şartlar er ya da geç sıkılaştığında, en fazla risk altında olabilecek ülkeler” olarak tanımlanıyor” dedi.
Merkez Bankası verilerine göre cari açığın Eylül ayında 4 milyar 527 milyon, yıllık olarak da 39 milyar 267 milyon dolara yükseldiğini hatırlatan Demirkırkan, “Cari açık, kabaca Türkiye’nin gelirinden daha çok harcaması ve bu açığı finanse etmek için başka uluslardan borçlanmasıdır. AKP patlattığı cari açığın 4’te 3’ünü yüksek faizli sıcak para ile finanse ediyor. Bu açıkla 5 Marmaray yapılacağını düşünürsek artışın büyüklüğünü daha iyi anlaşılır. Hani bu iktidar IMF’ye olan borcunu bitirmişti ya! Şimdi görüyoruz ki IMF yerine başkalarından borç almış. Türkiye AKP yönetiminde son 15 yılda yabancılara 145 milyar dolar faiz ödedi. Son 15 yılda yapılan karayolu, köprü, demiryolu, havalimanı gibi alt yapı yatırımlarının toplamının da 145 milyar dolar olduğu düşünülürse ödenen fahiş faizin büyüklüğü daha iyi anlaşılır. Bu durum çalışan ve emekliler için daha az zam, çiftçimiz için daha düşük taban fiyat, esnafımız için daha az destek anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

AFYON DEPREME HAZIR MI?
Konuşmasında İran ve Irak’ta yaşanan depremlere de değinen Demirkırkan, Afyonkarahisar’ın olası bir depreme hazırlıklı olup olmadığını sordu.
Demirkırkan, şunları kaydetti: “Önceki gün ülkemizin doğu komşularında büyük bir deprem yaşandı. Can kaybı var, yaralılar var. Ülkemiz de komşularına sıcak elini, desteğini iletti. Komşularımıza başsağlığı diliyorum. Bu deprem gösterdi ki deprem bu coğrafyanın gerçeği. Kaç seferdir soruyorum. Olası bir Afyon depremiyle ilgili hazırlıklarımız neler? Vatandaşlarımızın toplana alanları nereleri? Bunu söylemek çok mu zor ey Belediye, ey AFAD. Yoksa dahi hemen çalışmaya başlanması gerekmiyor mu? Yaşanacak bir doğal afete hazırlıksız yakalanırsak bunun sorumluları kim olacak?” >ÖMER MAZİ

admin

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir