YEHA | Yerel Haber Ajansı

Yerelden Dünyaya

Afyonkarahisar’da sokakta kaybolmaya yüz tutan mesleklerden birisi olan “kalaycılık” mesleğini sürdüren 56 yıllık kalay ustası özel siparişler ile mesleğini yaşatmaya çalışıyor. Bilecik’ten istek üzerine...

Afyonkarahisar’da sokakta kaybolmaya yüz tutan mesleklerden birisi olan “kalaycılık” mesleğini sürdüren 56 yıllık kalay ustası özel siparişler ile mesleğini yaşatmaya çalışıyor.

Bilecik’ten istek üzerine Afyonkarahisar’a gelen Salih Tokgöz isimli kalay ustası, yok olmaya yüz tutmuş mesleklerden biri olan kalaycılığı aldığı siparişler üzerine yurt genelini dolaşarak sürdürmeye devam ediyor.

Gittiği şehirlerde bulduğu boş arsaları adeta işyerine çeviren Tokgöz, ömrü ve sağlığı yettikçe de mesleğini sürdürmekte kararlı olduğunu söyledi.

66 yaşında olan ve 10 yaşından bu yanan kalaycılık yaptığını ifade eden Tokgöz, “Bozüyük de yaşıyorum. Oradan otel çağırdı iş için buraya Afyonkarahisar’a geldim, otelin işlerini yapmaktayım. Kalaycılık mesleği şuanda iyi ve bakır kullanımı sağlığa yararlı. Bizleri özel sipariş verip çağırıyorlar. Telefonumuz var kart bastırdım. Burada yumurta tavaları 10 TL, diğer büyük kaplar 15-20-50 TL, kaplar büyüdükçe fiyatta artıyor. Günlük ortalama 150-200 TL kazanıyorum. Tabi büyük iş alırsak fiyatta büyük oluyor. Dükkan olmadığı için sokakta yapıyorum. Ama insanlar garipsemiyor. Kendi mesleğim olduğu için zevk duyuyorum” dedi.

admin

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir