YEHA | Yerel Haber Ajansı

Yerelden Dünyaya

Uçangözler işbaşında Uçangözler işbaşında
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü koruma altındaki sulak alanların bölgelerini belirlerken uçangözlerden faydalanmaya başladı. DKMP Genel... Uçangözler işbaşında

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü koruma altındaki sulak alanların bölgelerini belirlerken uçangözlerden faydalanmaya başladı.

DKMP Genel Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatlarıyla teknolojiyi yakından takip ederek bu teknolojiyi korunan alanların belirlenmesi ve gelecek nesillere aktarılması maksadıyla yoğun bir şekilde kullanıyor. Bu çerçevede sulak alan habitatları gibi bataklık ve düz arazi yapısı sebebiyle alanın özelliklerinin belirlenmesinin zor olduğu bölgelerde uçangözlerden faydalanarak daha doğru analizler yapmaya başladı.

BÖLGELER NET OLARAK BELİRLENEBİLİYOR

İnsan kullanımları ile tabii yaşamın iç içe geçtiği sulak alanlarda koruma bölgelerini belirlemek zor ve meşakkatli bir iş oluyor. Bu sebeplerle yanlış belirlenen bir sınır, hem tabiatı koruma faaliyetlerini güçleştiriyor hem de insanların yaşamlarını olumsuz etkileyebiliyor. Uçangöz sayesinde elde edilen görüntüler kullanılarak bu olumsuzlukların önüne geçilerek, sulak alanların kaynak değerleri ile sulak alanlarda bulunan insan kullanımları, tarım arazileri, yaban hayatının beslenme ve yaşam alanları net bir şekilde ortaya konarak bölgeler belirlenebiliyor.

İLK UYGULAMA EKŞİSU SAZLIKLARI’NDA YAPILDI

Bu uygulamanın ilk örneği ise Erzincan Ekşisu Sazlıkları Sulak Alanı koruma bölgeleri çalışmalarında yapıldı. Uçangöz ile sulak alanlarda zonlama çalışmaları artık çok daha hızlı ve doğru bir şekilde yapılabiliyor. Arazi çalışmalarında yapılan video kayıtları yine alanın geçmişteki ve gelecekteki durumuyla alakalı olarak karşılaştırma yapabilmek için de veri kaynağı oluyor.

admin

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir