YEHA | Yerel Haber Ajansı

Yerelden Dünyaya

Vali istedi, Belediye Meclisi yaptı Vali istedi, Belediye Meclisi yaptı
Büyükkalecik isminin 'Kocatepe' olarak değiştirilmesinin Vali Mustafa Tutulmaz'ın istediği, belediye meclisinin kararının ardından değişen ismi onaylanarak İçişleri Bakanlığına gönderildiği öğrenildi. Vali istedi, Belediye Meclisi yaptı

Afyonkarahisar’ın Merkeze bağlı Büyükkalecik beldesinin isminin Kocatepe olarak değiştirilmesinin Vali Mustafa Tutulmaz’ın istediği, belediye meclisinin kararının ardından değişen ismin Vali Tutulmaz tarafından onaylanarak İçişleri Bakanlığına gönderildiği öğrenildi.

 

Büyükkalecik isminin Kocatepe olarak değiştirilmesine tepkiler giderek büyüyor. Sosyal Medya üzerinden tepkilerini dile getiren belde sakinleri, Belediye Başkanı AK Partili Mustafa Çınfırak’a tepkilerini dile getiriyor.

Tepkilere cevap vermekte zorlanan Başkan Çıngırak, isim değişikliğinin Vali Mustafa Tutulmaz’ın tavsiye üzerine yaptıklarını ifade etti.

 

HALKA SORDUK TEPKİSİ

 

Belde isimlerinin değiştiğini Başkan Çılgırak’ın sosyal medya hesabından paylaştığı Resmi Gazete sitesinin görüntüsünden öğrenen belde sakinleri, yine sosyal medya üzerinden Başkana tepkilerini dile getirdiler.

Vatandaşlara neden sorulmadığı konusunda sessiz kalan Belediye Başkanı Mustafa Çıngarak, bazı basın organlarına ‘Halka sorduk’ demesine de tepkiler giderek yükseliyor.

 

BAŞKAN NEDEN SUSUYOR?

 

Vatandaşların tepkilerine cevap vermeyen Belediye Başkanı Mustafa Çıngırak, vatandaşlardan gelen ‘Başkan neden susuyorsun, niye cevap vermiyorsun?’ sorularını da yanıtsız bıraktı. Tepkiler arasında Büyükkalecik isminin yüzyıllardır devam eden bir isim olduğuna dikkat çeken vatandaşlar, Valilik önüne siyah çelenk sunma konusunda da organizasyona gidiyorlar.

Vatandaşlar, Büyükkalecik isminin değiştirinceye kadar beldedeki yolların neden yapılmadığı, daha iyi hizmet için neden çalışılmadığı sorularına ise Başkan Çıngırak sessiz kalmayı tercih etti.

BELDE ADININ DEĞİŞTİRİLMESİ

 

5393 sayılı Belediye Kanunu Madde 10 – Bir beldenin adı, belediye meclisi üye tam sayısının en az dörtte üç çoğunluğunun kararı ve valinin görüşü üzerine İçişleri Bakanlığının onayı ile değiştirilir. Bu karar Resmî Gazetede yayımlanır. Beldenin adının değişmesi ile belediyenin adı da değişmiş sayılır.

admin

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir