YEHA | Yerel Haber Ajansı

Yerelden Dünyaya

“Varis kadınlarda daha çok görülüyor” “Varis kadınlarda daha çok görülüyor”
Kalp ve Damar cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Metehan Kılıç, "Halk arasında varis olarak bilinen rahatsızlığın tıbbi adı venöz yetmezliktir. Kadınlarda daha çok görülüyor” dedi. “Varis kadınlarda daha çok görülüyor”

Kalp ve Damar cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Metehan Kılıç, “Halk arasında varis olarak bilinen rahatsızlığın tıbbi adı venöz yetmezliktir. Kadınlarda daha çok görülüyor” dedi.

Kılıç, Gün FM’de yayınlanan sağlık programına konuk oldu. Varis rahatsızlığının kadınlarda daha çok görüldüğüne işarete eder Op. Dr. Kılıç, “Bacak toplar damarlarımızın yetmezliğiyle gelişen rahatsızlıklar bütününü ifade eder. Vücudumuzdaki tüm organlarda olduğu gibi bacak toplar damarlarımızın da kendilerine ait normal bir fizyopatolojileri vardır. Belli bir çaptadırlar, belli aralıklarla içlerinde bulunan kapa yapıları sağlamdır. İçlerinde dolaşan kan basıncı seviyeleri belli düzeylerdedir. Damar çapının genişlemesi, damar içindeki kapakların bozulması, bu nedenle kan akış yönünün tersine dönmesi, damar duvar yapısının sağlamlığında bozulma, kan basıncında anormal artma olması gibi durumlarda venöz yetmezlik gelişir. Varisin sanıldığının aksine toplumda oldukça geniş bir kesimi etkileyen, yaşam kalitesinden bozulma, estetik kaygılar, iş gücü kayıplarına yol açan ciddi bir rahatsızlıktır. Yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 10’una yakın kısmı bu hastalıktan etkilenir. Kadınlarda daha sık görülür” diye konuştu.

admin

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir