YEHA | Yerel Haber Ajansı

Yerelden Dünyaya

Yaban hayatına PVC’den yemlik Yaban hayatına PVC’den yemlik
Afyonkarahisar 5. Orman Bölge Müdürlüğü tarafından, yaban hayatının kış aylarında yem bulmalarını kolaylaştırma adına yemlikler yapıldı. Yaban hayatına PVC’den yemlik

Afyonkarahisar 5. Orman Bölge Müdürlüğü tarafından, yaban hayatının kış aylarında yem bulmalarını kolaylaştırma adına yemlikler yapıldı.
5. Orman Bölge Müdürü Mahmut Temel, Türkiye’de ilk kez uygulanan sistemin Akdağ tabiat parkında uygulamaya konulduğunu bildirdi.
Temel, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Bölge Müdürlüğünün kış aylarında hava sıcaklıklarının düşmesi ve yoğun kar yağışı nedeniyle yem bulmakta zorlanan yaban hayvanları için her yıl yem desteği sağlandığını belirterek, bu doğrultuda doğaya 42 ton 780 kilo yem bırakıldığını ifade etti.
Temel, “Bu yıl Türkiye’de ilk defa uygulanan bir yöntemle yemleme çalışmalarında kullanılmak üzere basit monte edilebilir PVC borudan yaban hayvanı yemlikleri yapılarak, ağaçlara monte edildi. Böylelikle yaban hayvanlarının rahatça yem bulmalarının sağlanacağı ve yemlerin daha iyi muhafaza olacağı düşünüyoruz. Yeni başlanılan bu proje kapsamında Akdağ Tabiat Parkı içine ve Bölge Müdürlüğümüze bağlı diğer illerimizde özellikle Kızılgeyiklerin yaşadıkları ormanlık alanlara bu yemlikler yerleştirilmiş ve içlerine yem konuldu. Pilot uygulama olarak ilk kez bölgemizde başlayan bu uygulama başarılı olursa, tüm ülkemizde yaygınlık kazanacak” diye konuştu.

admin

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir