YEHA | Yerel Haber Ajansı

Yerelden Dünyaya

“Yerli ve Milli sanayiye önem veriyoruz” “Yerli ve Milli sanayiye önem veriyoruz”
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, memleketi Afyonkarahisar'da çeşitli temaslarda bulundu, önemli açıklamalar yaptı “Yerli ve Milli sanayiye önem veriyoruz”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Hakkari’deki terör saldırısında 6 asker ve 2 korucunun şehit olduğunu hatırlatırken, “Şehitlerimize Allah’tan gani gani rahmet niyaz ediyorum. Bu coğrafyada ayakta kalmanın yegane yolu gördüğünüz gibi güçlü olmaktan geçiyor” dedi.
Bakan Veysel Eroğlu, bir dizi ziyaret için geldiği memleketi Afyonkarahisar’da partisinin il başkanlığında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Bakan Eroğlu’nun yanı sıra Ak Parti Afyonkarahisar milletvekilleri Hatice Özkaldı ve Ali Özkaya, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İl Genel Meclis Başkanı Salih Sel ve Ak Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven katıldı.

“BU COĞRAFYA AYAKTA KALMANIN YEGÂNE YOLU”

Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’nde teröristlerce düzenlenen saldırıda 6 asker ve 2 korucunun şehit olduğunu belirten Veysel Eroğlu, şöyle konuştu:
“Şehitlerimize Allah’tan gani gani rahmet niyaz ediyorum, milletimizin başı sağ olsun. Hakikaten bu coğrafyada ayakta kalmanın yegane yolu gördüğünüz gibi güçlü olmaktan geçiyor. Allah’a şükür hükümetimiz şu anda güçlü, devletimiz güçlü, ordumuz ve emniyet teşkilatımız güçlü. Her zamandan daha güçlüyüz. Ama tabi bu coğrafyayı ele geçirmek için bazı düşman ülkeler hatta dost görünüp de düşman olanlar çok büyük oyun, hile ve desiseler peşinde. Allah’ın izniyle onlar perişan olacak. Onların silahları kendilerine dönecek. Yani bizi yok etmek isteyen, silah verdiği, iyi terörist- kötü terörist diye tasnif ettikleri teröristler eninde sonunda onları da vuracaktır. Bu millet Allah’ın izni ve yardımıyla o teröristleri inlerinde vurmaya devam edecektir.”

MİLLİ SANAYİYE YATIRIM

Türkiye’nin terörler mücadele konusunda milli savunma sanayiine yaptığı yatırımları hatırlatan Bakan Eroğlu, şunları söyledi:
“Allah’a şükür hükümetimiz özellikle Cumhurbaşkanımız, genel başkanımız gerçekten bu yerli ve milli sanayiye çok önem verdi. Bugün onlar olmasaydı, bakın bize paramızla silah vermiyor, ama bir birtakım terör örgütlerine parasız ve TIR’larla silah sevk ediyorlar. İyi ki kendi milli savunma sanayimiz var. Özellikle insansız uçağımız, Atak helikopterimiz, Altay tankımız var. Muhteşem harp gemilerimizi denize indiriyoruz. Bu milletin karşısında hiçbir güç duramayacaktır. Yani Allah bu milletle beraberdir. Atalarımızın yazdığı destanları bu kahraman millet 15 Temmuz’da gösterdi. Şehitlerimize Allah’tan rahmet niyaz ediyorum.”
Bakan Eroğlu daha sonra Afyonkarahisar’a yapılacak 5 yatırımı açıkladı. Her milli ve dini bayramda 5 müjde verdiğini kaydeden Veysel Eroğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı müjdelerini; Hocalar Güre Barajı, Sinanpaşa Kırka Göleti, Emirdağ Güneysaray Köyü Taşkın Koruma Tesisi, İscehisar Spor Salonu, 32 derslikli Dervişpaşa İlkokulu olarak sıraladı.

GAYRET EDELİM YENİ FİKİRLER ÜRETELİM

Orman ve İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bakanlığının ve bağlı kurumlarının önemli yatırımlar yapan kurumların başında geldiğini belirterek, “Arkadaşlar gayret edelim ve yeni fikirler üretelim, çalışalım, koşalım, koşturalım ve millete faydalı olmak için gayret edelim” dedi.
Bakan Eroğlu, Orman Genel Müdürlüğü 2018-2020 Dönemi Döner Sermaye Bütçesi hazırlık toplantısına katıldı.
Afyonkarahisar Korel Termal Otelde düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Eroğlu, “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır. Bu bizim içinde ibadettir. Birde şunu rica edeceğim, şimdi arkadaşlar bakım son derece dosdoğru olmamız lazım. Hepimiz dosdoğru olacağız. Ben her şeyi takip ederim. Ama dosdoğru olacağız. Harama tevessül etmeyeceğiz. Yani yiyeceğim ne? O bir dünyaya götüreceğimiz bir şey var mı? Mezarlığa kadar işte geliyorsa eşiniz, dostunuz, akrabanız belki o malının mülkünün gösterişi geliyor. Ama mezardan öteye yaptığınız iyilikler millete verdiğiniz hizmetler, ibadet geliyor. Başka hiçbir şey gitmiyor. Şunu burada özellikle vurgulamam da fayda var. Geçenlerde bir tanıdığım dedi ki, ailesi aramış ‘ya eşim ölemiyor, büyük ızdırap çekiyor bir gel’ demiş. O da gitmiş ya demiş, ‘aldığım rüşvetler yılan oldu gözüme geliyor, dayanamıyorum bir an önce ölsem’ diye bağırıyormuş. Bu tabi ölmeden önce çektikleri. Dolayısı ile emriniz altındaki her şeyi kontrol edeceksiniz.”

İTİMAT DENETİME MANİ DEĞİLDİR

Bakan Eroğlu, toplantıya katılanların üst bürokrat çalışanlar olduğunu hatırlatarak, emrinde çalışan görevlilerin sürekli denetlenmesini istedi.
Bakan Eroğlu, “İtimat denetime mani değildir. Hepimiz kontrol edeceğiz, denetleyeceğiz ve bir suiistimal varsa, kusura bakma o milletin malına göz dikenin kellesi gider. Bu konuda çok acımasızın. Bizim bakanlık şeffaftır, açıktır ve bizim bakanlıkta her şey şeffaf şekilde yapılır. Bunu özellikle söyleyeyim. Dolayısı ile eninde sonunda yakalarız, nitekim bir kaçını yakaladık ve neticede cezasını veririz. Bunu özellikle rica ediyorum denetleyeceksiniz, kontrol edeceksiniz, her şeyi dosdoğru yapacağız” dedi.

ŞEFFAF OLACAĞIZ

Konuşmasında tüm Orman Genel Müdürlüğü çalışanlarının her konuda şeffaf olmalarını isteyen Bakan Eroğlu, kendisini bakan olarak görmediğini, hizmetçi olarak gördüğünü ifade etti.
Bakan Eroğlu şöyle konuştu:
“Biz hizmetkârız kardeşim ben kendimi bakan olarak falan görmüyorum, bir çocuk geldiği zaman kapıya kadar uğurluyorum. Çünkü neticede hizmetkârız, çocukta olabilir kim olursa olsun. Ayağa kalkıp hoş geldin diyip varsa derdini dinleyeceğiz ve çözebiliyorsak çözeceğiz. Çözülmesi mümkün değilse onu ikna edip, onu tatmin edip ve kucaklayıp göndereceğiz. Beşeri münasebetler çok önemlidir. Ormancılardan güler yüz istiyorum. İnsanlara karşı saygı ve sevgi gösterilmesini istiyorum ve herkesi kucaklayacağız kim olursa olsun. Neticede hepimiz 2 metrelik çukura girecek miyiz? Ne zaman öleceğimizde belli değil. Dolayısı ile insanların kalbini kazanalım, insanları sevelim. Bütün yaratılanı sevelim yaratandan ötürü. Herkesi memnun edeceğiz. Benim vatandaşım kim olursa olsun, bize oy vermiş vermemiş aramıyoruz. 80 milyon bizim vatandaşımız hepsi başımızın tacı. Hangi partiden olursa olsun kucaklıyoruz, varsa derdini görüyoruz, mevzuata uygunsa çözüyoruz, işimiz çözmek.”

BABAYİĞİTLERİ KUTLUYORUM

Bakan Eroğlu, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Üretilecek yerli otomobil ile ilgili olarak ortaya çıkan babayiğitleri kutlandığını belirten Bakan Eroğlu, “Türkiye’de geçmişte maalesef iğne ipliği dahi yurt dışından alıyorduk. Ama Allah razı olsun Şehit Başvekil Adnan Menderes ile birlikte büyük bir sanayi inkılabı başladı” dedi.
Sanayideki atılan adımların Turgut Özal ve Necmettin Erbakan ve şimdi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanla devam ettiğine işaret eden Bakan Eroğlu, şunları söyledi:
“Malum olduğu üzere eskiden uçaklar bile Türkiye’de yapılıyordu, hatta Kayseri’de bir fabrika vardı. Modern silahlar yapılıyordu. Ama bazı siyasiler ‘ne gereği var, biz bunları yurt dışından alırız’ dediler. Özellikle 1966 yılında yaşanan Kıbrıs harekatının teşebbüsünde gördük ki, elimizde ne silah var ne çıkarma gemisi var. O zaman bize ambargo uygulandı ve bizi uyandırdı. Neticede Türkiye şu anda her şeyi yapacak güçte. Şu anda otomobil sanayisinde belli bir noktaya geldi. Savunma sanayide kahraman ordumuzun mühimmat ve askeri teçhizat ihtiyacının yüzde 75’ini karşılar noktaya geldik. İnsansız hava araçlarında, silahlı silahsız dünyanın ilk 5 ülkesi arasındayız. Atak helikopterleri muhteşem, Altay tankları, harp gemileri gerçekten yapılıyor. Bizim insanımız bunları yapabilecek güçte. Bunların yanında bir yerli otomobilimiz yoktu. Bir babayiğit aranıyordu, bugün bir değil 5 babayiğit çıktı. Bunları gönülden tebrik ediyorum. Bu babayiğitlerin hepsi yerli otomobili yapabilecek güçte. Biz de bunlarla gurur duyuyoruz. Bu babayiğitlerin hepsini gönülden tebrik ediyorum. İnşallah Afyonkarahisar’dan da başka babayiğitler çıkacak, onun da müjdesini vereyim. Afyonkarahisar’da yeni bir sektör doğuyor. Bunu da ileriki tarihlerde açıklarım. Dediğim gibi Türkiye bütün bunları yapabilecek güçte. Artık bu Türkiye sanayisiyle, ziraatıyla, ticaretiyle, ihracatıyla, yürekli ve çalışkan insan gücüyle büyük Türkiye’nin ayak sesleri. Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”
Bakan Eroğlu daha sonra Afyonkarahisar’da esnafları ziyaret ederek bir süre sohbet etti.

admin

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir